image

PeyamaKurd - 10 büyükelçiliğin iş inanı Osman Kavala için yayımladığı “serbest bırakılma” bildirisiyle başlayan kriz, ABD Büyükelçiliği’nin Viyana Sözleşmesi paylaşımının ardından yeni bir tartışma ile dünya gündeminde.

ABD'nin 10 büyükelçiliği temsilen yayımlandığı iddia edilen paylaşımında Türkiye’nin içişlerine karışılmadığı belirtildi. Bu paylaşımın ardından iktidara yakın medya organları tarafından ‘10 ülkenin geri adım attığı’ yönünde haberler dolaşıma sokulmuştu.

Yabancı medya kuruluşları ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'U-dönüşü' yaptığı görüşünde.

NYT: Erdoğan geri adım attı!

New York Times (NYT), ilgili haberinde "Türkiye Cumhurbaşkanı 10 Batılı diplomatı sınırdışı etmekten geri adım attı" başlığını kullandı. Gazetenin Türkiye temsilcisi Carlotta Gall'in imzasını taşıyan haberde, "Yorumcuların ve diplomatların Türkiye'ye ekonomik felaket getireceği ve NATO ittifakıyla kalıcı bir kırılma yaratacağını söylediği diplomatik fırtına önlendi" denildi.

Haberde, büyükelçilerin dünkü hamlesinin 'hesaplı bir adım' olduğu belirtilirken, diplomasinin Türkiye'yi Batılı müttefikleriyle büyük bir kavgadan 'koruduğu' yorumu yapıldı. New York Times, olası sınırdışının Türkiye ekonomisine felaket boyutunda zarar vereceği görüşünü paylaşırken, Hürriyet'in iktidara yakın yazarlarından Abdülkadir Selvi'nin bile sınırdışıdan kaçınılmasını yazdığını belirtti.

The Guardian: Erdoğan’ın kararı tansiyonu düşürdü!

The Guardian'ın haberinde "Türkiye yabancı büyükelçileri sınırdışı etme tehdidinden vazgeçti" başlığı kullanılırken, "Erdoğan 10 elçiyi 'persona non grata' ilan ettikten sonra diplomatik geriliminin tansiyonunu düşürdü" denildi. Haberde "Büyükelçilerin toplu olarak sınırdışı edilmesi NATO müttefikleri arasındaki ilişkilerde görülmemiş bir gelişme olacak, Erdoğan'ın yaklaşık 20 yıllık iktidarında Türkiye ile Batı arasındaki en büyük diplomatik çatlağın oluşması riskini yaratacaktı" ifadeleri kullanıldı.

Bloomberg ilgili haberinde ise "Erdoğan 10 Batılı büyükelçinin sınır dışı edilmesi talebinden vazgeçerek Türk lirasını sarsan ve Ankara'nın kilit ortaklarıyla ilişkilerini çöküşün eşiğine getiren diplomatik kavgayı yumuşattı" denildi. Haberde, kriz sırasında Ankara'da birçok yetkilinin Erdoğan'ı geri adım atmaya ikna etmeye çalıştığı belirtildi. 

WP: Erdoğan, sınırdışı tehdidinden vazgeçerek krizden kaçındı!

Washington Post (WP) gazetesi de haberde "Erdoğan, elçileri sınırdışı etme tehdidin bırakarak ABD ve diğer Batılı müttefikleriyle krizden kaçındı" başlığını kullandı.

AFP haberi, "Erdoğan, Batılı diplomatları sınır dışı etme tehdidinden U-dönüşü yaptı” başlığıyla verdi. Haberde, “Bu geri dönüş, ABD ve ilgili ülkelerin bazılarının, diplomatların ev sahibi ülkenin iç işlerine karışmamasını gerektiren bir BM sözleşmesine saygı duyduklarına dair eş zamanlı açıklamalar yapmasından sonra geldi" denildi. AFP'nin haberindeki "Tartışma, bu haftasonu Roma'da yapılacak olan ve Erdoğan'ın Amerikan savaş uçakları alma umudunu ABD Başkanı Joe Biden'la konuşmayı beklediği G-20 zirvesi buluşmasını etkileyecek gibi görünüyordu" ifadeleri dikkat çekti.