image

PeyamaKurd- Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 6. kuruluş yıldönümünde Eş Genel Başkan Pervin Buldan, HDP’nin yerel seçim gündemine yönelik bazı değerlendirmeler yaptı.

Buldan, HDP’nin geçen 6 yılda tüm saldırılara rağmen hala Türkiye halklarının umudu olduğunu belirtti.

Buldan yerel seçimlerde Kürdistani partiler ile ittifak yapılacak mı sorularına ise şöyle yanıt verdi: "Meclis’teki muhalefetten çok büyük beklentimiz yok, bizim için önemli olan toplumsal muhalefettir. Bölge açısında şunları söyleyebilirim. Genel seçimlerde Kürdistani partilerle yeteri derecede yapamadığımız geniş ittifakı yerel seçimlerde mutlaka gerçekleştirmemiz lazım.

Ayın 20’sinde bu partilerin temsilcileri ile bir toplantı yapacağız. Bu ittifak bizim açımızdan önem taşıyor. Bunun sadece bir seçim ittifakı olarak görülmemesi gerekir. Bu ittifaka aynı zamanda ulusal birlik perspektifiyle yaklaşılması gerekiyor. Türkiye’nin batısında da demokrasi güçleri ile her ilin kendi yapısını da göz önünde bulundurarak diğer siyasi partilerle de merkezi anlamda değil ama yerel anlamda bir ittifakın gerçekleşebilmesi için çok yoğun bir çalışma yapacağız.