image

PeyamaKurd - ABD merkezli finans ve ekonomi sitesi Business Insider, Türkiye- Rusya ilişkileri hakkında kapsamlı bir analiz hazırladı.

Benjamin Brimelow imzalı yazıda, NATO’da ikinci en büyük orduya sahip Türkiye’nin son dönemde uzun süredir rakibi olan Rusya’ya karşı koyma konusunda istekli olduğu belirtildi.

Gazete, Türk-Rus ilişkilerinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde iyileştiğine vurgu yaparken, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki ilişki, daha yakın işbirliğini kolaylaştırdı. Erdoğan’ın özellikle 2016’daki başarısız darbe girişiminden sonra daha otokrat hale gelmesiyle bu bağlar daha da yakınlaştı.” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda ayrıca Türkiye’nin Rusya ile ilgili endişelerine de dikkat çekildi. Brimelow konuyla ilgili yazısında, “Şimdi Batı ile Rusya arasında dikkatli bir şekilde denge kuruyor. Ancak Türkiye, Rusya’nın son zamanlardaki eylemlerinden ve hırslarından hiçbir şekilde tamamen rahat değil. Moskova’nın devam eden askeri modernizasyonu, 2014’te Kırım’ı ilhakı ve 2015’te Suriye’ye müdahalesi ve Karadeniz ve Kafkaslar’daki artan etkisi, Türkiye’nin Rusya hakkındaki endişesini artırdı” ifadesini kullandı.

"Rusya ve Türkiye’nin ilişkileri rekabet ve ortaklık arasında gidip geliyor" diyen gazete, ancak "Karadeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki rekabet eden çıkarları bu ilişkinin hızla çatışmaya dönüşme potansiyelini gösteriyor" uyarısında bulundu.

“Türkiye hala çok endişeli!”

Öte yandan RAND şirketinde kıdemli bir siyaset bilimci olan Stephen Flanagan, Insider’a verdiği demeçte, “Türkiye, temelde Ruslara güvenmemesinden kaynaklanan bu dengeleme hareketini sürdürmeye çalışıyor, ancak aynı zamanda Batı desteğinden de emin değiller.” dedi.

Flanagan, Rus-Türk ilişkisinin “her gün bıçak sırtında” olduğunu söylerken, Türkiye, daha geniş bölgede kendi çıkarlarını koruma konusunda hâlâ çok endişeli ve Ruslar ile ilgili de hâlâ çok endişeli” ifadelerinde bulundu.

Flanagan, “Rusya’nın Suriye’deki oyunun sonunu kontrol ettiği ve Karadeniz’deki gücünü artırdığı göz önüne alındığında, Türklerin bir düzeyde Rusya ile bir şekilde işbirliğine dayalı bir ilişkiye sahip olmaktan başka seçeneği yok” dedi.