image

PeyamaKurd - ABD’li askeri yetkililerin, Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) kısa ve orta menzilli hava savunma sistemi eğitimi vermeye başladığı iddia edildi. Ayrıca bu kapsamda ABD’nin DSG’ye hava savunma sistemi silahları sağladığı da öne sürüldü.

ABD güçleri, bu hamleye gerekçe olarak, İran yanlısı Şii milis grupların çatısı altında toplandığı “İslami Direniş” adlı grup tarafından yapılan saldırıları gösterdi.

Harekât hazırlığı mı?

Suriye, Irak ve Ürdün arasındaki sınır üçgeninde yer alan ABD’nin El Tenf üssündeki inşaat ve genişletme çalışmaları ise son hızla devam ediyor. Bölgedeki kaynaklara göre, buna paralel Irak-Suriye sınır bölgelerine çok sayıda ABD askeri ile ABD’nin eğitip donattığı milis silahlı gruplar konuşlandırıldı.

ABD kuvvetlerinin Irak’ın Ayn el-Esad, Harir, Balad ve El-Taji üslerine yönelik hava ve kara trafiği ise artarak devam ediyor. ABD’nin devasa askeri ve lojistik araç konvoylarının ise Irak'ın Bağdat, Basra, Kürdistan Bölgesi’nin Erbil kenti dahil ülkenin farklı bölgelerindeki ABD üslerine doğru hareket halinde olduğu bildirildi.

Bu faaliyetin ABD’nin bölgede İran bağlantılı silahlı gruplara yönelik kapsamlı bir hareketin hazırlığı olabileceği tahmin ediliyor.

DSG’lilere hava savunma eğitimi

ABD’nin Irak’taki askeri hareketliliğine paralel olarak Rojava Özerk Yönetim denetimi altındaki bölgelerde yerel silahlı gruplara hava savunma sistemi konusunda eğitim çalışması başlattığı belirtildi. ABD’nin bu grubu İHA ve SİHA saldırılarını önlemeye yönelik kısa ve orta menzilli hava sistemi konusunda eğiteceği ileri sürüldü.

T24'ün aktardığı habere göre, gazeteci Yavuz Özcan’ın X hesabından “Rojava’da hava savunma sistemi eğitimi başladı” başlığı ile verdiği bilgide, 80 DSG’linin kısa-orta menzilli savunma sistemleri üzerinde eğitim alacağını öne sürdü.

Gazetecinin iddiasına göre eğitimden geçirilecek DSG’lilerin bölgenin değişik noktalarına konuşlandırılan hava savunma araçlarını yakın zamanda kullanacağı belirtildi. Sistemin İran bağlantılı grupların saldırılarına karşı kullanılacağı belirtiliyor.