image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'nin Suriye'de PKK YPG ile angajmanını sonlandırmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 11. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu.

Türkiye diplomasisinin dünyada bir ‘marka’ haline geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Bugün artık dünya bir gül bahçesi değil. 31 büyükelçiliğimiz açlık, kuraklık bölgesinde görev yapmakta. Suriye’de barış umudunu ayakta tutan Astana süreci Türk diplomasisinin masada etkin olduğunun güzel bir örneği. İslam karşıtlığının da bir insanlık suçu olduğunu kabul ettirdik” diye konuştu.

“Önümüzdeki birkaç yıl her anlamda çok önemlidir” diyen  Çavuşoğlu, “NATO ve Avrupa Konseyi üyesiyiz. Güçlü olan ve duran bölgesel barış ve refahın teminatı olan bir devlet ve milletiz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs’la ilgili sorunlara da değinen Çavuşoğlu şöyle devam etti: “İstediğimiz, zenginliklerin hakça paylaşılması. Kıbrıs Türk makamlarının sundukları yapıcı öneriler takdir edilmelidir. Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’de Avrupa Birliği (AB) mahkeme gibi hareket edemez. Kıbrıs milli davamızdır. Bu bölgeye ilgi gösteren herkese mesajımız tektir. Bizimle işbirliği zemininde buluşun, herkes kazansın. AB enerjisini doğru yolda kullanmalı.”

Mevlüt Çavuşoğlu Suriye konusunda ise şunları söyledi: “Milli güvenliğimize tehdit oluşturan konularda ABD’nin somut adım atması gerekiyor. ABD’nin Suriye’de PKK/YPG ile angajmanını sonlandırmasını bekliyoruz.”