image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD dahil 10 büyükelçiliğin iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için yaymladığı bildirinin ardından patlak veren krize ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

"Büyükelçiliklerin yayımladığı bildirinin arkasında Biden yönetimi var" iddiaları hakkında konuşan Çavuşoğlu “Açıklamanın ardında Biden yok. Bizim edindiğimiz bilgiye göre, genç diplomatlar tarafından hazırlanan açıklamaya onay vermişler” dedi.

Çavuşoğlu konuyla ilgili, “Osman Kavala Soros'un adamı, Gezi eylemleriyle meşru hükümeti devirmeyi amaçladı. FETÖ'nün de Gezi olayları içerisinde olduğunu görüyoruz, hangi ülke bunu kabul edebilir?” diye konuştu.

“Erdoğan'ın açıklaması üzerine elçiler arasından bavullarını toplayanlar oldu”

Çavuşoğlu açıklamasında büyükelçilik krizi ile  ilgili dikkat çekici bir iddiada bulundu.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine sınır dışı işlemlerine başladık, Pazartesi Kabine'ye arz edecektik” bilgisini aktaran Çavuşoğlu devamında “Cumhurbaşkanımızın Eskişehir konuşmasından sonra panik daha da derinleşti. Hazırlıklarımızdan haberdar olan elçiler arasından bavullarını toplamaya başlayanlar olmuş” diye konuştu.

Biden-Erdoğan görüşmesi ve F-35 konusu!

Bakan Çavuşoğlu, G20 Zirvesi kapsamında Roma’da yapılacağı iddia edilen Biden-Erdoğan görüşmesi hakkında ise, “Görüşme teklifi ABD tarafından geldi. Öyle görünüyor ki bu görüşme Glasgow'da olacak, görüşme saati üzerinde çalışılıyor” dedi.

Öte yandan F-35 sorunu hakkında da açıklama yapan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

“ABD, Türkiye'yi F-35 programından haksız yere çıkardı, gerekçesi de S-400. F-35 uçaklarının alımı için ödeme yapıldı ancak henüz bize uçak teslim edilmedi. Türkiye'nin ya F35 programına geri dönmesi lazım, ya da Türkiye'nin parasını ödediği F-35'lerin Türkiye'ye verilmesi lazım, bu da olmayacaksa paranın geri verilmesi lazım. CAATSA yaptırımında F-35 var, ancak yaptırım kapsamında olmayan birçok ürün var. Tabii burada esas olan silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacıdır. ABD'den bir heyet geldi, görüşmeler devam edecek.”

“Kongre bunu engellerse Su-35 ve Su-57 seçeneklerine gideriz”

Çavuşoğlu, ABD Kongresi’nin F-35 sorununda kriz çıkarması halinde Rus savaş uçaklarının alternatif olarak alınabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“ABD Kongresi'nin kararlarında Türkiye düşmanı lobilerin de etkili olduğunu görüyoruz. ABD yönetimleri Patriot'ları bize satmadı. Cumhurbaşkanımızın korumalarının basit silahlarına bile izin vermediler. Biz de ihtiyaçlarımız doğrultusunda başka kaynaklara yöneldik. Amerikan yönetimi kararlı durursa kongreyi etkiler.

Türkiye hiçbir zaman çaresiz kalmamıştır. Şu anda ihtiyacının yüzde 70'inden fazlasını üretiyor. Bir ülkeden herhangi bir engel çıktığı zaman başka alternatiflere döner. Alternatiflerimiz var. Eğer ABD bu sorunları çözmek istemezse ya da Kongre bunu engellerse Su-35 ve Su-57 (Rus savaş uçakları) dahil diğer seçenekler devreye girer.”