image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin yaptığı açıklamalarında Menbiç’ten çıkarılacağı iddia edilen YPG’lilerdeki silahları ABD’nin toplayacağını belirterek, ‘Biz muhatap olmayız’ ifadesini kullandı.

Menbiç ve YPG konusunda ABD’ye güvenmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, Menbic sınırında Türk askerinin devriye görevine başlamasını, ABD’nin bu kez Türkiye’ye verdiği sözü tutacağının bir ifadesi olarak nitelendirdi.

Çavuşoğlu, Menbic yol haritasının ucu açık olmadığının altını çizerek, “ABD ile işbirliği, Rusya ve İran ile Suriye’deki işbirliğini bozar mı?” sorusuna “Onların kafasında soru işareti olabilir ama soru işaretlerinin giderilmesi için süreci şeffaf şekilde yürütüyoruz. Ne olup bittiğini görüyorlar” sözlerini kaydetti.

YPG’ye verilen silahlarla ilgili olarak konuşan Çavuşoğlu, konunun muhatabının ABD olduğunu belirterek, "ABD toplayacak. Ben vermedim silahları. Bizim onlarla muhatap olmamız söz konusu değil. Ancak biz onlarla karşı karşıya gelirsek gerekeni yaparız. Buna gerek olmadan, buralardan bunların çekilmesi, silahların alınması bize göre önemli ve ABD’nin görevi. Diğer bölgelerden de (Fırat’ın doğusu) YPG çekildiği zaman bize yönelik tehdit de ortadan kalkacak. Suriye’nin geleceğine yönelik risk de ortadan kalkacak" ifadesine yer verdi.