image

PeyamaKurd - Dünyaca ünlü ABD’li akademisyen Noam Chomsky, son röportajında yaklaşmakta olan çevresel felaket hakkında “Önümüzdeki görev çok büyük ve yeteri kadar vakit yok” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin eski gücünde olmadığını da vurgulayan Chomsky, “ABD artık canı istediği gibi darbeler yapıp rejim değiştirecek güçte değil” ifadesini kullandı.

ABD’li dilbilimci ve tarihçi Noam Chomsky, Amerikan solun popüler yayını Jacobin'e verdiği röportajda Harrison Samphir'in sorularını yanıtladı. Chomsky iklim değişikliği, ABD'nin Venezuela'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlar, ABD ve İran arasındaki gerginlik gibi konularda önemli değerlendirmelere yer verdi.

İngiliz medyasından Independent'in haberine göre; Chomsky, ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi'nin (NOAA) sera gazı emisyonu seviyesinin değişmediği takdirde 2100'de deniz seviyesinin 2,5 metreden fazla yükselebileceği yönündeki değerlendirmesine dair, “Faciaları önlemek için bir şansımız var mı? Şüphesiz. Halihazırda iyi düşünülmüş ve mantıklı öneriler mevcut. Fakat önümüzdeki görev çok büyük ve yeteri kadar vakit yok” sözlerine yer verdi.

“ABD'nin kapasitesi azaldı”

Noam Chomsky, ABD'nin küresel gücünün çoktandır azaldığını belirterek şunları dile getirdi, “Yarım yüzyıldır çok kutuplu bir dünyada yaşıyoruz. ABD artık basitçe askeri darbeler gerçekleştirip istediği gibi terör rejimi dayatamıyor. Hala ayakta olsa da ABD'nin kapasitesi azaldı.”

Öte yandan askeri açıdan ABD'nin hala dünyanın en büyük gücü olduğunu belirten Chomsky, ABD'nin dünya finansal sistemini etkin biçimde kullanarak ölümcül yaptırımlar uygulama olanağına sahip olduğunu ifade etti. Chomsky, ABD egemenliğinin Trump'ın istikrarsız hamlelerine rağmen muhtemelen farklı bir biçimde devam edeceğini kaydetti.