image

PeyamaKurd - CHP’li belediye başkanları, artan elektrik ve doğalgaz fiyatlarına karşı hükümete tepki göstererek önemli bir çağrıda bulundu.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ortak bir açıklamayla, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar ile artan maliyetlerle ilgili hükümeti ikinci kez uyararak bazı talep ve önerilerde bulundu.

Belediye başkanlarının ortak açıklamasında, ülkede yaşanan ekonomik zorlukların ve art arda gelen fiyat artışlarının yerel yönetimleri ve buna bağlı olarak vatandaşları olumsuz yönde etkilediği belirtildi. 2019'dan bu yana elektrik fiyatlarında yüzde 300, doğalgaza yüzde 113 zam geldiği ifade edilen açıklamada, belediyeler için farklı tarife uygulanması talep edildi.

Açıklamada, “Vatandaşlarımızın gündelik yaşamlarında yoğun olarak kullandığı bu hizmet kalemlerindeki ciddi artışlar, yerel yönetimleri hizmet üretmede zorlar hale gelmiş, gelecek günlerle ilgili kaygılar oluşturmuştur” denildi.

Hükümete bazı kararların alınması gerektiği yönünde çağrı yapan CHP’li başkanlar, “Ulaşım hizmetlerinde, özellikle metro-tramvay kullanımında elektrik fiyatlarına gelen artışlar, lastik taşıtlı ulaşımda motorine sık sık gelen yoğun zamlarla, toplu taşımadaki fiyat artışları şimdiden kadük hale gelmiştir. Ülkedeki ekonomik zorlukları ve azalan alım gücünü de göz önünde bulundurarak, vatandaşlarımızı korumak adına, merkezi yönetim tarafından bazı kararların alınmasını elzem olarak görüyoruz” dedi.