image

PeyamaKurd- CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Türkiye'de 24 Haziran’da yapılacak seçimden galip çıkamaması durumunda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkmayacağını ifade etti. İnce öte yandan, 'Kürt Sorunu'nu da bir ahlak sorunu olarak tanımladı.

Seçimi kazanamaması halinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına aday olarak çıkmayacağını belirten İnce, seçilmesi durumunda da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la çalışmayacağını belirtti.

"Ola ki kazanamadım... Sayın Genel Başkan ‘gel danışman ol’ derse danışman olurum, yardımcı ol derse yardımcı olurum. Asla karşısına aday olmam." ifadelerini kullanan İnce, "Seçilirseniz, mevcut Genelkurmay Başkanı ile ilişkiniz ne düzeyde olacak?" sorusuna ise, "Geçici süreli tabii ki çalışırız. O yapıdaki insanlarla çalışmam mümkün değil." yanıtını verdi.

"Kürt sorunu, siyasal bir ahlak sorunu"

 'Kürt Sorunu'nu da bir siyasi ahlak sorunu olarak tanımlayan İnce, "Ben tüm ülkeyi kapsamak istiyorum" dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"Bu ülkede bir Kürt başkan da olur başkan yardımcısı da olur. Ben tüm ülkeyi kapsamak istiyorum. İlk turda kazanacağımı düşünüyorum. Ben muhafazakar bir ailenin solcu çocuğuyum. Gazeteciler ve siyasetçiler ana dilde eğitim konusunda geri durmalıdırlar.

Önce bu konuda pedagoglar konuşmalıdır. Bu ülkenin eğitimcilerin bu konuyu tartışmasını istiyorum. TRT’nin kanallarından birini buna tahsis edeceğiz ve bunu tartışacağız, korkmadan tartışacağız. Kürt sorunu kültürel, ekonomik, siyasal, siyasallaşmış bir sorundur. Kürt sorunu siyasi ahlak sorunudur. İnsanları yıllarca kandırdılar."