image

Diyarbakır’da kayyum atamalarına karşı başlatılan eylemi ziyaret ederek destek veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’de kayyumlara karşı ortak bir kararlılık oluştuğunu belirterek “Bu zemini güçlendireceğiz. Onları iktidardan düşürünceye kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yerlerine kayyum ataması yapılan Belediye Başkanları Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile görüşmek için geldiği heyetle beraber Diyarbakır’a gelen Tanrıkulu, darbenin illa tankla, topla ve tüfekle yapılması gerekmediğini söyledi. Sandıkta şekillenen tercihin yok sayılmasının bir siyasal darbe olduğunu ve bu siyasal darbenin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile düzenlenmiş olmasının Anayasa'ya uygun olduğu anlamına gelmediğini belirten CHP’li Tanrıkulu’nun açıklamaları şu şekilde:

Kayyum Yasasına CHP Karşı Çıktı

O dönem torba yasadaki bu kayyum düzenlenmesi yasadan çıkarıldı. Yani parlamentodan geçmedi. 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye koydu bu düzenlemeyi. Şunu söylemek istiyorum, aslında öyle bir düzenleme parlamentodan geçmedi. Bütün siyasi partiler karşı çıkmasıyla altını çizerek söylüyorum, MHP'de karşı çıkmıştı bu düzenlemeye. AKP Grup Başkanvekillerinin imzasıyla geri çekildi, fakat daha sonra Anayasa'ya aykırı olan maddeler KHK’lerle geçirildi. 90’a yakın belediye başkanının 2016'dan itibaren görevlerine son verildi”

Sıra Diğer Belediyelere Gelir

Kayyumların bölgede belediye kaynaklarını ve gelirlerini nasıl talan ettiklerini gördük. Van’da belediyeye ait mülklerin yandaşlara peşkeş çekildiğini biliyoruz. Mardin’de belediye kaynaklarını siyasilere hediye olarak aktarıldığını biliyoruz. Yine Diyarbakır’da kayyumun fıstıkla, fındıkla nasıl ilgilendiğini biliyoruz. Dayanışmayla bu zemini güçlendirmeye devam edeceğiz. Yani bu Diyarbakır’da olmuş bana ne dersek, Van’da olmuş bana ne dersek, Mardin’de olmuş bana ne dersek sıra diğer belediyelere gelir. Dolayısıyla bu darbe her ne kadar Diyarbakır seçmenine karşı yapılmışsa da bütün Türkiyeli yurttaşların iradesine karşı yapılmış bir darbedir”

Türkiye’de Ortak Bir Vicdan Oluştu

Türkiye’de ortak bir vicdan da oluştu. Bu zemini güçlendireceğiz. AKP’ye 31 Mart ve 23 Haziran’da sandıkta yaptığımızı bütün Türkiye’de hukuk içerisinde tekrar yapacağız ve onları iktidardan götürene kadar da mücadele edeceğiz” dedi.