image

PeyamaKurd-  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Helalleşme Buluşması" çerçevesinde yaptığı ziyaretlerine Roboski’yi de ekledi. Kılıçdaroğlu, 34 kişinin TSK savaş uçaklarıyla öldürülen aileleriyle buluşarak, ailelere adaleti yerine getirme konusunda söz verdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet ile birlikte, 2011’de sınır ticareti yapan 34 kişinin, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)  savaş uçakları tarafından bombalanarak feci şekilde yaşamlarını yitiren, Uludere'nin Roboski köyüne ziyarette bulundu.

Roboski kurbanlarının aileleriyle bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğu, Roboski davasında adaletin yerine getirilmediğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

"Adalet olmalı, olay aydınlatılmalı. Annelerin acılarının dindirilmesi lazım. Çürüyen bir devlet yapısı var. Ama hepsini  düzelteceğiz. Adalet bu ülkeye ya gelecek ya gelecek. Bugün ağırlıklı olarak 28 Şubat mağdurları ve bu salonda sizlerle beraberim. Sizlerin karşısına bir 28 Şubat mağduru olarak oturdum, bu kardeşiniz de 28 Şubat’ta mağdur olan kişilerden birisi. Ben de fişlendim, mahkemeye gittim, dava açtım ve hakkımı aradım.

28 Şubat mağdurları ile barışmak zorundayız, barışacağız. 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp, helalleşeceğiz. İkna odalarına sokulan başı kapalı kızlarımızla helalleşeceğiz elbette. Roboski ile helalleşeceğiz, Sivas, Kahramanmaraş mağdurları ile helalleşeceğiz. Diyarbakır hapishanesi mahkumları ile helalleşeceğiz. Mahkemelerde süründürülen askerlerimiz ve aileleri ile helalleşeceğiz. Ahmet Kaya ile helalleşeceğiz, bir solcu bir ülkücü diyerek katlettikleri gençlerimizin aileleri ile de helalleşeceğiz.

Bombardımanın gerçekleştiği bölgede inceleme yapan insan hakları örgütleri, konu hakkında hazırladıkları raporda olaydan sonra yaralılara müdahale edilmediğini, ambulans ve zamanında tıbbi müdahale yapılması için bazı yaralıların kan kaybından veya donarak öldüğü belirtildi."

Dehşete düşerek izledik

CHP komisyonunun olayın görüntülerini izlediklerini dile getiren CHP Genel Başkanı,

"Katliamdan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda kurulan Uludere Alt Komisyonu’na heron görüntüleri izletildi. Görüntülerle ilgili konuşan CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, “Dehşete düşerek izledik. Çünkü olayın başından sonuna kadar her karesi, bu insanların kaçakçı olduklarını gösteriyor. Yanlarında katırlarla çıplak gözle görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Takipsizlik verilmişti

Türkiye ve dünya Kamuoyunda “Roboski Katliamı Davası” olarak bilinen hukuki süreçte, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 11 Haziran 2013’te “taksirle ölüme sebebiyet vermekten dolayı” dosya hakkında “görevsizlik” kararı vermişti.

Daha sonra dava dosyasını Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderen Başsavcılık, 2014 yılının ocak ayında, “takipsizlik” kararı vermiş, ailelerin “takipsizlik” kararına yaptığı itiraz da 20 Haziran 2014’te reddedilmişti.