image

PeyamaKurd - Dünya salgın süreci ile Ukrayna-Rusya arasındaki askeri gerilim sürerken Çin'in, 2021'de ABD'deki insan hakları ihlallerine dair yayımladığı raporda, siyasi manipülasyonun Kovid-19 ölümlerinde keskin bir artışa yol açtığı, özellikle Asyalılar olmak üzere etnik azınlıklara ayrımcılığın arttığı, ABD eylemlerinin dünya üzerinde yeni insani krizlere yol açtığı kaydedildi.

Yayımlanan raporda, ABD'de dünyadaki en yüksek Kovid-19 vaka ve ölüm sayısının kaydedildiği belirtilerek, ülkede ortalama yaşam süresinin 1.13 yıl azalarak, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en hızlı şekilde düştüğü ifade edildi.

"Silahlı olaylarda 44 biden fazla kişi öldü"

Çin'deki Xinhua Haber Ajansı'nın yayımladığı resmi raporda, toplum güvenliği durumunun kötüleştiği ve şiddet suçlarının yaygınlığını koruduğu, 2021'de 693 kitlesel katliam yaşandığı, bunun 2020'den yüzde 10.1 fazla olduğu, silahla öldürme olaylarında 44 binden fazla kişinin öldüğü ifade edildi.

ABD'nin 49 eyaletinde oy kullanmaya yönelik kısıtlamaları içeren 420 yasanın uygulamaya konulduğu aktarılan raporda, genç Amerikalıların sadece yüzde 8'inin ülkeyi sağlıklı bir demokrasi olarak tanımladığına ve hükümete yönelik güvenin 1958'deki seviyesine gerilediğine işaret edildi.

"Asyalılara karşı nefret suçları arttı"

Raporda, ülkedeki Asya kökenli Amerikalı yetişkinlerin yüzde 81'inin, Asyalılara karşı şiddetin arttığını bildirdiğinin altı çizilerek şu ifadelere yer verildi:

"New York kentinde, Asyalılara karşı nefret suçları, 2020'ye göre yüzde 361 oranında arttı. Amerikalıların yüzde 52'si, etnik azınlıkların eşit iş fırsatlarına sahip olduğunu belirtiyor."

ABD'nin güney sınırında, 2021'de aralarında 45 bin çocuğun bulunduğu 1.7 milyondan fazla göçmenin alıkonulduğu vurgulanan raporda, ülkede kolluk kuvvetlerinin 557 kişiyi öldürdüğü, bunun önceki yıla göre 2 kat artışı gösterdiği ve 1998'den bu yana en yüksek rakam olduğu hatırlatıldı.