image

PeyamaKurd - Pekin ile Washington arasında ilişkiler konusunda gerilim sürerken Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'de demokrasinin durumunu eleştirdiği bir rapor yayımladı.

Pekin yönetiminin yayımladığı "ABD'de Demokrasinin Durumu" başlıklı raporda, Amerikan demokrasinin kusurlu olduğu ve ülkenin demokrasiyi suistimal ettiği ve kendi modelini ihraç girişimlerinin dünyaya zarar verdiği iddia edildi.

ABD yönetimi ile siyasi sürecini hedef alan raporda, tarihsel süreç için ABD'de demokrasinin gelişiminin ileri bir adım olduğunu ama yıllar içinde yabancılaştığı ve yozlaştığı, başlangıçtaki özünden ve özgün tasarımından uzaklaştığı kaydedildi.

ABD seçimlerine tepki!

Raporda, Amerikan demokrasisinin temelini oluşturan temsil kurumlarının yozlaşmasının, paranın ve ekonomik gücün yegane belirleyici olduğu bir sistem yarattığına dikkat çekilerek, yerleşik çıkarları temsil eden siyasi partilerin küçük bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesi sonucunu doğurduğu vurgulandı.

ABD seçimlerine tepki gösterilen raporda, muhalefet ve karşı oy esasına dayalı çok partili sistemin karar alma süreçlerini aksattığı görüşüne dikkat çekildi.

"Demokrasi modelini başka ülkelere dayatmak felakettir"

Ayrıca raporun devamında, ABD'nin kendi kusurlu demokrasi modelinin başka ülkelere dayatmaya çalışmasının felaketlere yol açtığı ileri sürülerek şu sözlere yer verildi:

"Demokrasi tüm insanlığın ortak değeridir. Az sayıdaki ülkenin imtiyazı değil tüm ülkelerin hakkıdır. Çok farklı biçimleri olan demokrasinin herkese uyacak tek modeli yoktur.

Dünyadaki farklı siyasal sistemleri tek ölçüye göre değerlendirmek, farklı siyasi uygarlıklara tek perspektiften bakmak demokratik değildir."