image

PeyamaKurd - Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki 'insan hakları ihlalleri' iddialarına ilişkin Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Kanada'nın yaptırımlarına karşılık bu ülkelerden bazı kişi ve kuruluşların 'kara listeye' alındığını kaydetti.

Yaptırımla ilgili açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı şu ifadelere yer verdi:

"ABD ve Kanada, 22 Mart günü, söylentilere ve yanlış bilgilere dayanarak Sincan'daki ilgili kişi ve kuruluşlara karşı tek taraflı yaptırım getirmişti. Buna yanıt olarak Çin, ABD Uluslararası Dinî Özgürlükler Komisyonu (USCIRF) Başkanı Gayle Manchin, Başkan Yardımcısı Tony Perkins, Kanadalı milletvekili Michael Chong’a karşı yaptırım uygulama kararı aldı."

Yapılan açıklamada, Çin hükümetinin ülkenin bağımsızlığını, güvenliğini ve çıkarlarını korumakta kararlı olduğu vurgulanarak, "İlgili ülkeleri durumu net bir şekilde anlamaya ve hataları düzeltmeye çağırıyoruz" sözleri kullanıldı.

Bakanlığın açıklamasında, "Bu ülkeler, Sincan konusuyla ilgili siyasi manipülasyonları durdurmalı, her ne şekilde olursa olsun Çin'in içişlerine müdahaleye son vermeli ve bu yanlış yoldan dönmeli" açıklamasına yer verdi.