image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta Asia Society'nin düzenlediği toplantıda konuşan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD'nin son dönemde Pekin'e karşı izlediği politikaları, iki ülke arasında soğuk savaş benzeri bir çatışma ve cepheleşmeye yol açabileceği uyarısında bulundu.

"Dünyayı yeni bir Soğuk Savaş'a sürüklüyor"

New York'ta konuşan Bakan Vang, Washington yönetiminin son dönemde iki ülke arasındaki rekabeti yanlış algılayan, ideolojik cepheleşmeleri ve çevreleme siyasetini teşvik eden tavrının iki ülke ilişkilerini zedelemenin yanı sıra dünyayı yeni bir soğuk savaşa sürükleme riski taşıdığını dile getirdi.

Bakan Vang açıklamasında, ABD ve Çin ilişkilerinin, son birkaç yılda iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1979'dan bu yana en kötü günlerden geçtiğine vurgu yaparak, bunun dünya ülkelerinin ve halklarının geleceği açısından belirsizliğe yol açtığını kaydetti.

"Tayvan'ın bağımsızlığını desteklemiyoruz"

Ayrıca Çinli Bakan, Başkan Joe Biden'ın, ABD-Çin ilişkilerinin sonuçları bakımından en önemli ilişki olduğunu, bunun nasıl gelişeceğinin 21. yüzyılın dünyasını şekillendireceğini ifade ettiğini belirtti.

Açıklamasında, ABD Başkanı'nın, Çin ile yeni bir soğuk savaşa girmeyi istemediklerini, ittifakları canlandırma çabalarının Çin'e karşı olmadığını dile getiren Vang, Tayvan'ın bağımsızlığını desteklemediklerini ve Çin ile çatışma arayışında olmadıkları sıkça yinelediğini anımsattı.