image

PeyamaKurd - Çin, İsrail'i derhal "Filistin halkının topraklarını ve kaynaklarını tehdide son vermeye" çağırdı.

İsrail'in Filistin topraklarındaki hakimiyetini pekiştirmesine Çin’den tepki geldi. Son olarak Çin, İsrail'in Filistin topraklarını ve kaynaklarını "gasp etmeye son vermesini" talep etti.

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, dün, BM Güvenlik Konseyi'nde, 2023 yılının başından bu yana İsrail'in Yahudilerin Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşim yerlerine geri dönüşünü onayladığını, yeni Yahudi yerleşim yerleri inşa ettiğini ve bunların yasallaştırılması konusunda tek taraflı adımlar atmaya devam ettiğini vurguladı.

Filistin topraklarında Yahudi yerleşim yerlerinin inşasının ve faaliyetlerinin uluslararası hukuku ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2334 sayılı kararını ihlal ettiğini anımsatan Geng, 

"İsrail'i derhal bu eylemleri durdurmaya ve Filistin halkının topraklarını ve kaynaklarını gaspına son vermeye" çağırdı.

Çin'in İsrail'e yönelik çağrıları İsrail hükümetinin Batı Şeria'da Yahudi yerleşim yerlerini kalkındırmayı amaçlayan projelere yaklaşık olarak bir milyar dolar ayırmasının ardından gerçekleşti.