image

PeyamaKurd - ABD'li heyetin Tayvan'ı ziyareti sonrası Pekin-Washington arasındaki gerilim artarken Çin'den yeni bir açıklama geldi. Açıklamada bulunan Çin Devlet Konseyi Tayvan İşleri Ofisi Sözcüsü Ma Xiaoguang, "ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretini destekleyen Tayvan ABD temsilcisi Bi-khim Hsiao, tarih önünde hesap verecek" ifadesini kullandı.

Tayvan ABD temsilcisi Hsiao'nun sık sık "Tayvan'ın bağımsızlığı" arayışına ilişkin açıklamalar yaptığını belirten Sözcü Ma Xiaoguang, ABD'li siyasetçileri tüm gücüyle Tayvan'ı ziyaret etmeleri için teşvik ettiğini vurguladı.

Yayımlanan haberlere göre Sözcü Ma Xiaoguang, Hsiao'nun Tayvan'ın ABD'den silah satın almasını açıkça savunduğunu ve Tayvan ile ilgili olumsuz karar tasarılarının hazırlanmasına yardımcı olduğunu vurguladı.

"Eylemler Tayvan Boğazı'ndaki gerilimi daha da artırdı"

Açıklamasında, Hsiao'nun eylemlerinin tek Çin ilkesine karşı küstah bir provokasyon oluşturduğunu belirten Sözcü Ma, Tayvan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilere ciddi şekilde zarar verdiğini ve Tayvan Boğazı'ndaki gerilimi daha da artırdığını belirtti.

Ayrıca açıklamalarında Hsiao'nun kişisel siyasi çıkarlar peşinde koşarken, kendisini dış Çin karşıtı güçlerin bir piyonu olarak küçük düşürdüğünü de belirten Ma, Çin ulusunun temel çıkarlarını baltaladığını ve Tayvanlı yurttaşları uçurumun kenarına ittiğini kaydetti.