image

PeyamaKurd - ABD ve Çin arasında Tayvan gerilimi sürerken Pasifik ülkeleri ile ortak bildirge imzalandı. İki ülkenin Pasifik'te daha fazla nüfuza sahip olmak için rekabeti artırdığı bir zamanda ABD, Pasifik Ada Ülkeleri Zirvesiyle bölge ülke liderlerini Washington'da bir araya getirdi.

Pasifik adalarından oluşan Mikronezya, Marshall Adaları, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Samoa, Tuvalu, Tonga, Fiji, Cook Adaları, Fransız Polinezyası, Yeni Kaledonya ve Palau liderlerinin yanı sıra Vanuatu ve Nauru'dan temsilcilerin katıldığı iki günlük zirvenin ardından, 11 maddelik "ABD-Pasifik Ortaklığı Bildirgesi" imzalandı.

Pasifik Adaları liderleri Biden ile bir araya geldi!

Washington ve Pekin arasında devam eden rekabet, Çin'in Pasifik ada ülkeleri üzerinde hakimiyetini artırmaya çalışması ve ABD'nin de Çin'in etkisini dengelemek için ada ülkeleriyle ortaklığını güçlendirmek istemesiyle bu bölge üzerinde yoğunlaştı.

Taraflar arasında son dönemde jeopolitik rekabet ve gerilimler artarken ABD Başkanı Joe Biden'ın liderliğinde 28-29 Eylül'de Washington'da ilk defa ABD-Pasifik Ada Ülkeleri Zirvesi düzenlendi.

Çin'den ABD'ye Pasifik suçlaması!

Ada ülkeleri ile Biden'ın bir araya geldiği zirve, Çin'in Solomon Adaları'yla imzaladığı güvenlik anlaşması, ada ülkelerine ziyaretleri ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin ardından, ABD-Çin rekabetinin oldukça tırmandığı bir zamanda yapıldı.

Washington'daki zirve ile ilgili açıklamada bulunan Çin, ABD'yi "iş birliği adına jeopolitik çekişmelere girmekle" ve "Pasifik adaları bölgesine blok çatışması getirmekle" suçladı.