image

PeyamaKurd - Hür Dava Partisi’nin (HÜDA PAR) AKP ve MHP’nin yer aldığı, Büyük Birlik Partisi’nin de (BBP) destek verdiği Cumhur İttifakı'na katılabileceği iddia ediliyor.

DW Türkçe’nin haberine göre Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 13 ve 29 Aralık’ta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmelerinde HÜDA PAR’ın ittifaka katılmasını konuştu.

Bilindiği üzere HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, iki gün önce AK Parti Genel Merkezi’nde,  Erdoğan’la bir araya gelerek seçim iş birliğini ve muhtemel ittifakı görüşmüştü.

Yapıcıoğlu, “Görüşmelerimiz sürecek. Biraz daha sabretmeniz gerekecek. Konular netleşince, mevzular inşallah sizler aracılığıyla kamuoyuyla da paylaşılacaktır. Birkaç başlığımız vardı. Evet, konuştuk. Seçimler de bu başlıklardan bir tanesiydi” demişti.

Gelişmeye dair DW Türkçe’ye konuşan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Aslan ise, henüz kesinleşen bir şeyin olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Seçim başlığını AK Parti ile konuşuyoruz. Sonuç itibariyle tüm başlıkları konuşuyoruz. Nasıl bir sonuç çıkacak genel başkanımız açıklama yapacaktır” dedi.

HÜDA PAR’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde 2018’de olduğu gibi Erdoğan’ı destekleyeceği düşünülüyor. HÜDA PAR’ın parti logosuyla seçime girmeyip AK Parti listelerinden Diyarbakır ve Batman illerinde iki ya da üç ismi aday göstereceği de iddialar arasında.