image

PeyamaKurd - AKP ve MHP’nin başını çektiği Cumhur İttifakı ile CHP ve İYİ Parti’nin başını oluşturduğu Millet İttifakı’na karşı HDP, Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Sol Parti’nin harekete geçtiği kaydedildi.

Söz konusu 3 parti tarafından kurulacak yeni ittifakın, milletvekili seçimlerinde ayrı hareket edeceği, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise muhalefetin belirleyeceği ortak adayı destekleyeceği iddia edildi.

Millet İttifakı içinden yeni bir sağ ittifak çıkacak iddiaları konuşulurken Cumhur ve Millet’e alternatif olarak kurulması planlanan üçüncü ittifakın soldan geleceği, HDP, TİP ve Sol Parti’nin kuracağı yeni ittifakın isminin de Sol İttifak olacağı öne sürüldü.

TBMM’de sandalye sahibi olan HDP ve TİP’in yanı sıra Sol Parti’nin de kuruluş aşamasında yer alacağı belirtilen üçüncü ittifakın ilerleyen dönemde EMEP ve TKP (Türkiye Komünist Partisi)  gibi diğer sol partilerin de katılımı ile genişleme ihtimalinin olduğu kaydediliyor.

Yerel kaynaklardan edinilen habere göre, HDP’nin sol ittifakta yer alması durumunda, Cumhur İttifakı’nın ortakları AKP ve MHP’nin sıkça kullandığı Millet İttifakı’nın gizli ortağı HDP’ söylemine son vermek durumunda kalacağı değerlendiriliyor.