image

PeyamaKurd - Irak’ta aylardır devam eden hükümet karşıtı gösterilere ilişkin açıklamada bulunan Irak Yükseköğrenim Bakanlığı Vekili ve aynı zamanda Kürt Akademisyen Dr. Selam Xoşnaw, Irak'ta ki göstericilerin Cumhurbaşkanı ve Parlamento Başkanın da değişmesini istediklerini dile getirdi. 

Irak'ta 2003 yılından itibaren iktidara gelen hükümetlerin hepsinin başarısız olduğunu ve bu duruma sebep olduklarını belirten Hoşnaw, yaptığı açıklamada "Irakta'ki gösteriler kendiliğinden ve örgütsüz, bu gösterilerin örgütlenmesi, güçlendirilmesi gerekiyor. Göstericiler taleplerini güçlü bir şekilde Parlamentoya sunabilmeli. Özellikle başta İran olmak üzere Irak'ta bir dış hegemonya boşluğu bulunmakta. Göstericilerin belirttikleri en belirgin talep, ülkeyi mezhep ve etnik problemlerden çıkartmak” sözlerine yer verdi. 

Selam Xoşnaw, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi'nin görevinden uzaklaşmasına rağmen gösterilerin halen devam ettiğine değinerek, "Parlamento 205 bin kişinin emekliliğine karar verdi. Bu büyük bir hataydı. Irak yasalarına göre emeklilik yaşı 63'tü, fakat Parlamento 60'a indirdi. Halk buna karşı öfkelendi” ifadesini kullandı. 

Hükümet karşıtı gösterilerin daha da genişlediğini ve büyüdüğünü belirten Kürt Akademisyen Dr. Selam Hoşnaw, göstericilerin Cumhurbaşkanı ve Parlamento Başkanı’nda görevden uzaklaşmalarını talep ettiğini kaydetti.