image

PeyamaKurd - Fransa’da sarı yeleklilerin Cumartesi ve Pazar günleri yapacağı gösterileri önlemek amacı ile Fransız ordusu sokaklara inerek konuşlandı.

Fransa basınında yer alan haberlere göre en köklü polis sendikalarından Vigi, akaryakıt zamları ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi için gösteriler düzenleyen sarı yeleklileri desteklemek amacıyla cumartesi gününden itibaren grev yapacağı açıklanmasının ardından, ordunun harekete geçtiği belirtildi.

Polis sendikasının yaptığı açıklamaya göre, “Sarı yeleklilerin istekleri hepimizi ilgilendiriyor. Yasal olarak onlarla dayanışma içinde olmanın zamanıdır” değerlendirmelerine yer verildi.

Öte yandan İçişleri Bakanlığında çalışan idari, teknik ve adli tıp memurları ve işçilerin de greve katılacağı açıklandı. Paris’in sembolleri arasında yer alan Champs-Elysees Caddesi’nin çevresinde eylemciler gösteri gerçekleştirecek.

Basında hükümetin, polisin grev kararını vermesinin ardından eylemlerin artmasından endişe ederek orduyu göreve çağırdığı belirtildi.