image

PeyamaKurd-Türkiye’nin eski Başbakanlarında Ahmet Davutoğlu, Ankara'da Gelecek Partisi'nin kuruluşunu ilan etti.

Partisinin tanıtım toplantısında kürsüye çıkan Davutoğlu konuşmasına, “Bugün gelecek milletimizindir, ‘Gelecek Türkiye’nindir’ diyerek başladı.

Eğitim, sağlık, güvenlik, özgürlükler, kadın sorunu, yoksulluk, yolsuzluk başlıkları altında konuşma yapan Davutoğlu, Türkiye’nin yeni bir Anayasa ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Davutoğlu, “Demokratik bir anayasa olmadan Türkiye’nin demokratik geleceği olmayacaktır. Partimiz, yeni anayasanın en geniş katılımla sıfırdan yazılmasını savunuyoruz” dedi.

Davutoğlu, partisinin kuruluşunu ilan ettiği toplantıda, Kürtler ve Kürt soruna dair tek bir cümle kurmaması dikkat çekti.

Davutoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

‘Yeni şeyler söylemeye geliyoruz’

 “Zamanı geçmiş eski sözleri tekrar etmeye değil yeni şeyler söylemeye geliyoruz. Susmaya değil konuşmaya, bağırmaya değil sakince anlatmaya geliyoruz.  Surat asmaya değil tebessüm etmeye geliyoruz. Gün bizi ayıran değil bizi birleştiren politikaları konuşma günüdür.

‘Toplumun her kesimini kapsayan bir siyasi anlayışın öncüleriyiz’

Dünyada otoriter ve popülist eğilimlere yöneliş olduğu bir dönemde başı dik insanların yaşadığı bir ülke var etmeliyiz. Usulsüz ve baskıcı metotlarla Türkiye’nin zihni kapasitesini kapatmaktadır. Gazetecilerin keyfi tutuklamalara maruz kalmadığı bir düzeni inşa edeceğiz. Siyasi yöntem ilkemiz kapsayıcılıktır. Etnik, dini ayrımlara karşı toplumun her kesimini kapsayan bir siyasi anlayışın öncüleriyiz. Hedefimiz can ve mal güvenliği, örgütlenme ve eleştiri özgürlüğünü tam anlamıyla sağlayan hukuk düzenidir.

‘Anadilin eğitimi aidiyet sürecini güçlendirecektir’

Anadilin eğitim ve sosyal hayatta kullanılması aidiyet sürecini güçlendirecektir. Siyaset alanında herkes kendi imtihanını vermeli ama dini değerleri bu imtihan sathına asla sokmamalıdır. Dini ya da seküler hiçbir yapının devlet içinde ayrıcalıklı bir konum elde etmesine asla müsaade edilmeyecektir. Devlet içerisindeki paralel yapılanmalara izin verilmeyecektir. Hak ve makam talepleri ibadet üzerinden değil liyakat teamülleri üzerinden gerçekleşmeli.

Öğrencilere herhangi bir ideolojinin dayatılmasını reddediyoruz’

Temel ilkemiz ‘özgürlükçü laiklik’ ve ‘çoğulcu din’ anlayışıdır. Kamu düzenini tehdit eden her türlü kaos girişimine karşı güvenlik mekanizmasının işlemesinin sağlanmanın en temel vazifemiz olduğuna inanıyoruz. Sağlık ve eğitim konularını vatandaşlarımızın doğumundan hayatlarının sonuna kadar sürdüren temel insan hakları olarak değerlendiriyoruz. Öğrencilere herhangi bir ideolojinin dayatılmasını reddediyoruz.”