image

PeyamaKurd - Partisinin seçim çalışmaları kapsamında Hakkari’de bulunan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Kürtçe konuştuğu için bir kadını yayından alan sunucu Didem Aslan’a tepki gösterdi.

Arslan tarafından Kürtçe konuşan kadının engellemesinin anayasaya aykırı olduğunu belirten Davutoğlu, “Bazen bizim partiye başvuranlar başvuru formunda bilinen yabancı diller kısmına Arapça ve Kürtçe yazıyor, müdahale ediyorum. ‘Kürtçe yabancı bir dil değildir’ diyorum” ifadesini kullandı.

Davutoğlu konuşmasının devamında “Keşke ben de Kürtçe bilsem de sizinle konuşurken rahatça konuşabilsem. Dün bir televizyon kanalına bağlanan Kürt seyirci ekranda dilini konuştu diye yayından alındı. Ben hangi kuruluş olursa olsun buna karşı çıkarım. Yapılan en temel haliyle Anayasa'ya aykırıdır” dedi.

Öte yandan Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hayatı boyunca unutamayacağı bir gün geçirdiğini belirten Davutoğlu, "Hakkari tarih boyunca büyük düşünürlerin Ehmedî Xanî gibi, Feqîyê Teyran gibi, Pertev Bey gibi, Seyyid Taha gibi birçok ilim insanlarının yetiştiği bir medeniyet merkezidir” diye konuştu.