image

PeyamaKurd - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ittifak görüşmeleri ve siyasi süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, ‘millet ittifakı’nın isminin değiştirilmesini istediği haberlerine ilişkin “Ben asla zorlaştırıcı ve ismi empoze edici olmadım” dedi.

Davutoğlu ayrıca, ‘Türkiye ittifakı’ isminin, geçen ağustos ayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirildiğini ifade etti.

, 'Türkiye İttifakı' ismini benimsediğini dile getiren Davutoğlu, "İki tarafta yüzde 30-35'lik yapı oluştu. Statükoyu değiştirmemiz lazım. Statükodan kopanlar dışlanmışlık ve yalnızlık hissine kapılmamalı. İsim avantaj sağlar” dedi.

“Bunları talep edecek kadar akılsız bir adam mıyım?”

Davutoğlu ayrıca kendisi hakkında çıkan bazı haberlere de tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

"Beni üzen şu: Sol ve liberal çevreler sanki CHP tek başına kolay bir başarı kazanacak da eski AK Partili olan bizlerle paylaşmak gerekmiyormuş gibi altılı masayı sabote eden yorumlar oldu. Halbuki Kemal Bey büyük bir olgunluk gösterdi. Hatta bana haber gönderdi: 'Resimde nerede olmayı düşünürsünüz?' Dedim ki 'Nereyi isterseniz koyun. En kenarda kalayım, önemli değil.' Akit, Türkiye, Hürriyet yapsa anlarım da... Eşit milletvekilliği istemişim. Cumhuriyet yazıyor bunu. Ya akıl var, izan var. Şimdi konuşulacak konu mu? Akılsız bir adam mıyım, bunları talep edecek? Bunlar ortamı zehirliyor."