image

PeyamaKurd - Partisinin çalışmaları kapsamında Van’da bulunan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de anadil statüsüne gelmesi tartışılan Kürtçe hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gündemdeki bir başka sıcak tartışma konusu olan ‘Kürt sorunu’ üzerinden Kürtçe'ye değinen Davutoğlu, "Önemli olan şu, Kürtçenin bir anadil olarak hem kutsal, hem Allah'ın bir nimeti hem de insan hakkı olarak görülmesi. Bunu gördükten sonra konuşmaya başlarız, pratik sonuçları itibariyle nasıl uygulanır diye" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Devlet Bahçeli'nin kendisine yönelik 'Serok Ahmet' açıklamalarına sert tepki göstererek, "Beni itham ettiğini zannediyor. Kürtçeyi olumsuzluk ifadesi olarak kullanıyor. Ben dillere hakareti insanlığa hakaret olarak görürüm" dedi.

AKP'ye ve Cumhur İttifakı'na yönelik eleştirilerde bulunan Davutoğlu, "Maalesef AK Parti öyle bir otoriterliğe saptı ki, bu otoriterliğin ideolojik perspektifini Perinçek ve Beştepe'ye girmiş bazı eski dogmatik Marksistler, denetimi tabiri caizse Bahçeli gibi 90'lı yılların aktörleri yapar hale geldi" diye konuştu.

"Bahçeli, Kürtçeyi olumsuzluk ifadesi olarak kullanıyor"

Davutoğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendisi için kullandığı "Serok Ahmet" sözlerini de eleştirerek şu tepkiyi verdi:

"Bahçeli bana ‘Serok Ahmet"’dendi diye Ankara'da kükrüyor. İkide bir ‘Serok Ahmet diyerek Kürtçe'ye hakaret ediyor. Beni itham ettiğini zannediyor. Kürtçeyi olumsuzluk ifadesi olarak kullanıyor. Ben dillere hakareti insanlığa hakaret olarak görürüm.”