image

PeyamaKurd - AKP'li küskünler ve muhaliflerin bir süredir parti hazırlığı yaptığı biliniyor. Kulislere göre Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun başında olduğu iki parti kurulacak.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün parti içerisinde yer almayacağı ve Babacan'ın hareketini desteklediği kaydediliyor. 

Davutoğlu yeni partiye yönelik ilk sinyalini de Konya'da düzenlediği iftar programında verdi. Davutoğlu yaptığı konuşmasında "Ya yeni bir hal, ya izmihlal (çöküş)" ifadelerini kullandı. Davutoğlu yeni parti için sinyaller vererek, "Ülkemizin yeni bir vizyona ihtiyacı var. Yeni bir davranışa, yeni bir duruşa, yeni bir hale kavuşmadıkça bize intikal eden emaneti, gelecek nesillere hakkıyla teslim edemeyiz" dedi. 

Yeni bir vizyona ihtiyacımız var’

Türkiye'nin 'yeni bir duruşa' ihtiyaç duyduğunu dile getiren Davutoğlu, "Ankara'daki konuşmamda yeni bir vizyona ihtiyacımız var demiştim. Evet ülkemizin yeni bir vizyona ihtiyacı var. Konya'da buna yeni bir şey eklemek istiyorum; bizim sloganlara ve çok üst düzey söylemlere değil yeni bir hale ihtiyacımız var. 

Yeni bir davranışa, yeni bir duruşa, yeni bir hale kavuşmadıkça bize intikal eden emaneti, gelecek nesillere hakkıyla teslim edemeyiz. 

Temel değerlerimizi yitirmemek için, bize çok büyük fedakarlıklarla emanet edilen bu ekibi aynı ölçüde ve daha güçlü bir şekilde gelecek nesillere aktarmak için hepinizi yeni bir misyonla birlikte, yeni hal ile hallenmeye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.