image

PeyamaKurd - Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu, Türkiye’de yürürlükte olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin millete ve demokrasiye bir tuzak olduğunu ifade ederek, 2016 yılında Erdoğan’a “Bu sistemi sizin için getirmiyorlar, bir dönem sizi yapacaklar ama daha sonra 28 Şubatçı bir zihniyeti getirecekler, bu gücü onlara kullandıracaklar, yapmayın” diye uyarıda bulunduğunu belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun koltuğunda kalmasını Bahçeli ve Perinçek’in dikte ettiğini dile getiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bahçeli ve Perinçek, Soylu'nun koltuğunda kalmasını Cumhurbaşkanı'na dikte ettiler. 28 Şubat'ın ideoloğu Perinçek ve 28 Şubat'ın başörtü yasağını Meclis'te meşrulaştıran Bahçeli... Eski Türkiye dediğiniz aktörler bunlar. Bunlarla ayakta duruyor Soylu.”

Davutoğlu yaptığı çarpıcı açıklamalarda Bakanların yanına komiserler konulduğunu da iddia etti.

Böylece bakan yardımcılarının bakana Cumhurbaşkanı'nın komiseri gibi davrandığını ifade eden Davutoğlu, “Türkiye'de sistem değişecek. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimizi geçen Kasım ayında Kongre'den sonra açıkladık” dedi.

“Erdoğan’ı uyardım”

” Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi teklifi geldiğinde Aralık 2016'da Sayın Erdoğan'a giderek ‘Bu sistemi sizin için getirmiyorlar, bir dönem sizi yapacaklar ama daha sonra 28 Şubatçı bir zihniyeti getirecekler, bu gücü onlara kullandıracaklar, yapmayın’ dedim” ifadesini kullanan Davutoğlu, 28 Şubat o dönemde iktidarı tekeline aldığını iddia etti.

Davutoğlu konuyla ilgili konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Siz nasıl bütün gücü elinizde topluyorsunuz ve bir dönem sonra bu gücü 28 Şubatçı bir zihniyet aldığında nasıl bir yıkım yapacak göremiyor musunuz?" dedim. Ama meğer o zaten perde gerisinden 28 Şubatçılarla anlaşmış. Şimdi fark ediyorum.”

“Meğer Perinçek ve Bahçeli ile anlaşmış”

Davutoğlu Erdoğan’ın Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile anlaştığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Meğer Perinçek'le anlaşmış, meğer Bahçeli'nin bütün diktelerini kabul etmiş. Meğer Mehmet Ağar'la, eski Türkiye'nin aktörleriyle yeni ilişkilere girmiş ve kulvarı değiştirmiş. Biz yolumuzu değiştirmedik, Sayın Erdoğan değiştirdi yolunu.

Şu anda siyasete tekrar girdiysem bu oyunu bozmak için girdim. Erdoğan'ı kullanarak Türkiye'yi tekrar bir dikta ve 28 Şubatçı zihniyete teslim etmemeleri için girdim. Bir alternatif olsun ve siyasi denklem değişsin diye girdim."

“Beştepe’de kaç tane Perinçekçi unsur var. Biliyor musunuz?”

Davutoğlu yaptığı konuşmada çarpıcı açıklamalarına devam ederek şu ifadeleri kullandı:

"Nedir bu Perinçek sevdanız?" diye bir sorsunlar Erdoğan'a. Beştepe içinde kaç tane TKP mensubu, Perinçekçi unsur olduğunu biliyor musunuz? Danışmanların bir listesini çıkarın bakalım. Bu danışmanlar arasında seçim yapılsa AK Parti'ye yüzde 20 oy çıkmaz.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi böyle bir şey. Demokrasiye tuzak, millete tuzak. Bunu anlatamadık Sayın Erdoğan'a.”