image

PeyamaKurd - 2016 senesinden bu yana tutuklu olarak yargılanan HDP’nin eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’na yönelik ‘hakaret’ suçlamasıyla hakim karşısına geçti.

Başbakana hakaret" suçlamasıyla yargılanan Demirtaş 4 Aralık 2016'dan beri tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya katıldı.

Demirtaş savunmasında, yargının bağımsızlığına atıfta bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Anayasa 83. Maddesi 'milletvekilleri yaptıkları konuşmadan sorumlu tutulamaz' diyor. Bunu süre ile de sınırlanıyor.  Vereceğiniz karar ile Anayasa'ya, TCK'ya, yargıya bağlı olup olmayacağınızı göstereceksiniz. Galata kulesinin altında oturup, "Galata kulesi var mıdır yok mudur"u tartışmak gibidir. Bu kararı tartışarak yargıyı baskı altına almaya çalışıyorlar. Bu kararın bağlayıcı olduğunu da olmadığını da tartışmak yanlıştır. Siz 83/1'de tanınan hakkı mı esas alacaksınız yoksa Tayyip Erdoğan'ı mı, Mehmet Uçum'u mu yoksa Süleyman Soylu'yu mu esas alacaksınız?”

“Benim hakkımda karar veren tüm hakim ve savcılar ağır suç işleyen kişilerdir”

Demirtaş savunmasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kendisi için verdiği “derhal serbest bırakılmalıdır” kararına da değinerek şu ifadeleri kullandı:

“AİHM'in verdiği kararda en önemsiz maddesi benim serbest bırakılmamdır. Çünkü o beni ilgilendiriyor. Ama diğer 5 madde hepimizi ilgilendiriyor. Bu karar diyor ki tutuklama siyasi saiklerle yapılmıştır. Benim kararlarım altında imzası bulunan tüm hakim ve savcıların ağır suç işlediği kesinleşmiştir. Bir kişiyi siyasi saiklerle tutuklamak bir suçtur. Sizi de bu suça ortak etmek istiyorlar. Siyasi saiklerle tutuklu bulunduğum için savunma yapamıyorum. 'Selahattin Demirtaş bir siyasetçidir, tutuklu olduğu için duruşmaya getirilmedi' diye karar düşmeniz gerekiyor. Hakkımda 122 dava açılmış. Bu baskı kurmak içindir. Şu anda yargıda, siyasette, medyada, iş camiasında bir yapılanma var.”