image

PeyamaKurd - HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, demokrasi güçlerinin beş temel ilke etrafında bir araya gelebileceğini söyleyerek, HDP liderliğinde üçüncü bir ittifakın ilan edilebileceğini belirtti.

Söz konusu ittifak için beş temel ilkesinin olduğunu dile getiren Demirtaş, “Bana göre, eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse bu durumda HDP’nin öncülüğünde üçüncü bir ittifak, ‘demokrasi ittifakı’ olarak ilan edilebilir” dedi.

Tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Özetle ifade etmeye çalıştığım ilkeleri uygun gören tüm kesimler de bu ittifakta yer alabilirler” şeklinde konuştu.

Demirtaş demokrasi güçlerinin toplanacağı 5 ilkeyi ise güçlü temsil ve demokratik yönetim biçimi (Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem), bağımsız ve tarafsız yargı, kamu atamalarında liyakat dışında hiçbir kriterin esas alınmaması, demokratik ve sivil bir anayasa yapılması ile Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip çıkılarak toplumsal barışın sağlanması ve basın, örgütlenme, gösteri, düşünceyi açıklama özgürlüklerinin garanti altına alınması ile serbest seçim olarak sıraladı.

“PKK ve Öcalan ile görüşen biz değiliz, Erdoğan’ın kendisidir”

HDP’ye açılan kapatma davası hakkında da konuşan Demirtaş, HDP’nin kapatılması halinde AKP’nin de kapatılması gerektiğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

Anayasa Mahkemesi hukuku esas alırsa HDP’nin aklanması gerekir. Yok, eğer çözüm sürecinin bir partneri olduğu için HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir. Çünkü İmralı ve Kandil’e giden HDP heyetleri 6551 nolu yasa güvencesinde, Erdoğan’ın ve hükümetin isteği ve desteğiyle gitmişlerdir.”

“Aslında PKK ve Öcalan ile görüşme yapan biz değiliz, Erdoğan’ın kendisidir" diyen Demirtaş, "Biz, görüşen taraflar arasında hem kolaylaştırıcı olduk hem de görüşen taraflara kendi çözüm önerilerimizi sunduk. Ama ne Kandil’in ne de İmralı’nın muhatabı biz değildik. Resmi muhatap Erdoğan ve hükümetin bizzat kendisiydi” ifadesini kullandı.

“AKP iktidarı en zayıf dönemini yaşıyor”

Demirtaş açıklamasında AKP’nin en zayıf dönemini yaşadığına vurgu yaparak, “AKP tam bir bozgun ve dağınıklık halindedir. İktidarlarının en zayıf dönemini yaşıyorlar. Kimse esip gürlemelerine aldanmasın, panik ve korku içindeler” dedi.