image

PeyamaKurd - HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu katıldığı bir televizyon programında gündeme dair konuştu. 

“Bir zamanlar biri ‘Siz dinci misininiz?’ sorusunu sormuştu” diyen Yapıcıoğlu, “Bende cevaben ona dedim ki; "Pardon sizin memleketinizde ‘dinci veya İslamcı’ ne anlama geliyor? Bizim memleketimizde ‘ayakkabı satana ayakkabıcı, yumurta satana yumurtacı’ diyorlar” ifadelerini kullandı. 

Yapıcıoğlu şöyle devam etti: “Bence dinci şudur; "Dini hassasiyeti olmadığı halde, dünya menfaati için yada siyasi çıkar için kendisini dindar gibi gösteriyorsa o dincidir.

Ama bir kişi kendi inancını yaşamaya çalışıyorsa o dindardır. Biz dindar insanlarız, inancımızı yaşamaya çalışıyoruz. Siyasetimizi dinimizin bizim için çizmiş olduğu meşru dairede yapmaya çalışıyoruz.” 

“Yapıcıoğlu, Demirtaş’ın çağrısına da yanıt verdi”

Yapıcıoğlu, “HDP’nin elini tutun” diyen HDP’nin tutuklu eski lideri Selahattin Demirtaş’a yanıt verdi. 

Yapıcıoğlu, "Meşru zemine gelsinler. Kendilerine ait bir iradelerinin olduğunu ortaya koysunlar. O zaman belki konuşabiliriz” dedi.

Yapıcıoğlu, Demirtaş'ın HÜDA-PAR çağrısına şu sözler ile yanıt verdi:

“Aslında Demirtaş’ın o çağrısına da dikkat ederseniz orayı okursanız belki sadece birileri bir-iki cümlesini aldı, ama dünyanın hakareti var orada. Her türlü hakaret var. Alışmışlar hakaret etmeye. Bir taraftan hakaret ederken öbür taraftan işte gidin falanların elini tutun diye. 

Bazı şartlar gerçekleşse belki o eli tutarız. Bir; ellerindeki Kürt kanını yıkasınlar. Başta Selahattin Demirtaş. Bir şiddetle aralarına mesafe koysunlar. Ellerindeki Kürt kanını yıkasınlar. Dilleri ellerinden daha kirli. Onu da yıkasınlar.” 

Yapıcıoğlu, sözlerine dair ise şöyle devam etti:

 "O dilleriyle söylemleriyle yüzbinlerce insanın mağdur ettiler. Binlerce insanın kanına girdiler. Onu da bir temizlesinler. Meşru zemine gelsinler. Ve kendilerine ait bir iradelerinin olduğunu ortaya koysunlar. O da belki. Şu anda ne konuşacağız onlarla. 

Selahattin Demirtaş bir şey söylüyor. Kandilden ona ayar geliyor. Mersin’deki olayı kınadı. Ne oldu sonra ukala oldu. Yapamıyorsun bari dua et. Ukalalık yapma otur yerine. Ağır bazı ifadelerle haddi bildirildi. Şu anda yine bir açıklama yaptı. HDP’den ayrı bir cevap geldi.”