image

PeyamaKurd - AKP’li milletvekilli Hamza Dağ sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın geçtiğimiz günlerde kullandığı ‘üçüncü ittifak’ açıklaması ile CHP ve İYİ Parti'ye ültimatom verdiğini iddia etti.

AKP’li vekil paylaşımında, Demirtaş'ın “üçüncü ittifak” açıklamasıyla ilgili, “Demirtaş, CHP ve İYİ Parti'ye resmen ültimatom verdi” dedi.

Demirtaş’ın attığı mesajla CHP ve İYİ Parti’ye içinizdeki ulusalcıları temizleyin dediğini iddia eden AKP’li vekil mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Selahattin Demirtaş, CHP ve İYİ Parti'ye resmen ültimatom verdi ve 'Kendi içinizdeki milliyetçileri, ulusalcıları temizleyin, yoksa yeni bir ittifakın önü açılır.' dedi. CHP ve İYİ Parti'nin önde gelen aktörleri ise yine topu taca atmayı ve bu tehdide boyun eğmeyi tercih etti.”

Demirtaş’ın kullandığı ifadelerle CHP ve İYİ Parti’ye had bildirmeye çalıştığını öne süren Hamza Dağ, “Millet İttifakı'nın temsilcilerinin şunu bilmesi gerekiyor: Bu cevapsız bırakılacak bir mesele değildir! Buradan CHP’li ve İYİ Partili aktörlere soruyorum, Selahattin Demirtaş'tan korkuyor musunuz? Oy kaygısı için mi bu 'ayar vermeye' sessiz kalıyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Selahattin Demirtaş, geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte, demokrasi güçlerinin beş temel ilke etrafında bir araya gelebileceğini söyleyerek, “Bana göre, eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse bu durumda HDP’nin öncülüğünde üçüncü bir ittifak, ‘demokrasi ittifakı’ olarak ilan edilebilir” demişti.