image

PeyamaKurd - Tutuklu bulunduğu cezaevinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ittifaklar için kilit parti konumunda olduğu iddia edilen HDP için önemli açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, HDP oylarını çantada keklik zannedilmemesi gerektiğini belirterek, kendilerini dışlayanların kaybedeceğini söyledi.

“Bunca bedeli, mevcut iktidar zihniyetinin yerine bir benzerinin gelmesi için ödemiyoruz” diyen Demirtaş, HDP’nin ittifaklar arasında bir tercihe zorlandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kimse bizi iki kötü arasında tercihe zorlamaya kalkmasın. Gerçek demokrasi ve hakiki bir barışı savunamayanlar, buna yürekten inanmayanlar Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olamazlar, en azından biz buna payanda olmayız” dedi.

“Peker ile hükümet arasındaki tek fark…”

Demirtaş, Türkiye’de gündem olmaktan düşmeyen organize suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

“Bence, Sedat Peker konuşmaya başlamadan önce de Türkiye’de siyaseti belirleyen özne mafyaydı. Anayasa’yı, yasaları, AİHM ve AYM kararlarını tanımadığını ve uygulamayacağını açık açık söyleyen, ilan eden bir zihniyetin mafyadan ne farkı var ki? Bu durumda, Sedat Peker ile hükümet arasındaki tek fark, Peker’in mafya olduğunu dürüstçe kabul etmesidir. Bu açıdan bakıldığında, Peker’in ifşaatları malumun ilamıdır. Benim açımdan şoke edici değil.”

“Kimse, HDP’nin oylarını çantada keklik sanmasın”

Muhalefetin erken seçim talebine destek veren Demirtaş, geciktikçe her günün telafisi imkansız zararlar verdiğini söyledi. 

AYM’nin HDP’ye yönelik kapatma davaları üzerinden ittifakları eleştiren Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Kapatma davasının sonucu ne olursa olsun demokratik siyasetten vazgeçmeyeceğiz. Ancak hiç kimse HDP’nin oylarını çantada keklik zannedip şu veya bu ittifakın altına otomatikman ekleyip toplama yaparak sonuç elde edeceğini düşünmesin. HDP, bu koşullarda hiçbir seçim ittifakının içinde olmadığını ve olmayacağını açıklarken son derece ciddi bir pozisyon almaktadır. Tüm kesimlerin, bu açıklamalardan sonuç çıkararak adım atmasında yarar var.”

“Kürt sorununun barışçıl çözümünden yana olanları göreceğiz”

Verdikleri bedeli mevcut iktidar zihniyetinin yerine benzeri gelsin diye ödemediklerini belirten Demirtaş “Kimse bizi iki kötü arasında tercihe zorlamaya kalkmasın. Gerçek demokrasi ve hakiki bir barışı savunamayanlar, buna yürekten inanmayanlar Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olamazlar, en azından biz buna payanda olmayız” dedi.

Demirtaş açıklamasının sonunda, Kim demokrasiden, Kürt sorununun barışçıl çözümünden yana, kim gerilimin ve çatışmanın sürmesinden yana, görmüş olacağız” diye konuştu.