image

PeyamaKurd - İzmir’in Konak mahallesinde bulunan HDP il binasına saldırarak 38 yaşındaki Deniz Poyraz’ı katleden saldırgan Onur Gencer’in emniyetteki ifadeleri ortaya çıkmaya devam ediyor.

Emniyet ve savcılıktaki ifadesinde saldırıdan dolayı “Pişman değilim” diyen Gencer’in devamında “Barış Atay, Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan, Leyla Zana, Pervin Buldan isimli şahısları öldürerek söndürebileceğimi fark ettim” dediği ortaya çıktı.

HDP binası saldırısından önce, keşif amaçlı bir İngilizce kursuna kayıt olduğunu dile getiren Gencer, geçici silah bulundurma ruhsatına sahip olduğunu da söyledi.

HDP İzmir İl Başkanlığı'nı basarak burada parti çalışanı Deniz Poyraz'ı öldüren saldırgan Onur Gencer'in emniyette verdiği ilk ifadesinde, "Buraya PKK'lıların geldiğini düşündüğümden herhangi bir ayrım yapmıyorum. Başka kişiler de olsaydı onlara da ateş edecektim" dediği öğrenildi.

Katil zanlısı Gencer’in ifadesinde şu sözleri kullandığı belirtildi:

“İçimdeki intikam ateşini Barış Atay, Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan, Leyla Zana, Pervin Buldan isimli şahısları öldürerek söndürebileceğimi fark ettim. Ocak ayında 60 bin TL kredi kullandım. Bana bu saldırıda kullanmam için kimse para vermedi. İş merkezine girdiğimde hızlı bir şekilde 2. kata çıktım ve kapının açık olduğunu gördüm. Havluya sarılı silahı aldım, kapıyı ittim açıldı. Birden bir ses duydum ve bir el ateş ettim. Ben öldürdüğüm kişinin ismini bilmiyorum, hiç görmedim. HDP İl merkezinde olduğu ve terörist olduğunu düşündüğüm için öldürdüm. Benim hiçbir terör örgütü ile irtibatı ilişki veya bağım yoktur. Bunu tek başıma yaptım. Pişman değilim.”

Öte yandan saldırganın, cinayetini Amerikan yapımı olan Ruger marka 9 mm tabancayla gerçekleştirdiği, şarjördeki 10 mermiyi de ateşlediği ortaya çıktı.