image

PeyamaKurd - Dersim Belediyesi tabelası asılması kararına Tunceli Valiliği durdurma kararı getirdi. Erzincan İdare Mahkemesi, “Tunceli Belediyesi’nin”, tabelasının "Dersim" olarak değiştirilmesine yönelik aldığı kararı durdurdu.

Türkiye Komünist Partisi'nden aday olarak seçilen ve “Komünist Başkan” olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında Tunceli Belediye Meclisi’nin 7 Mayıs toplantısında, belediye hizmet binasında “Tunceli” isminin kaldırılarak “Dersim” ibaresinin yazılması kararı alınmıştı.

Alınan kararın Tunceli Valiliği'ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı'ndan "Tunceli" ibaresinin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi'ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaatta bulundu.

Öte yandan Asliye Hukuk Mahkemesi'nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdiği açıklandı.

Bu haberi gördünüz mü? | Rusya’dan İdlib’de kimyasal silah kullanımına ilişkin açıklama