image

PeyamaKurd - Tahran'daki Azadi Meydanı'ndaki protestolara yönelik Pazartesi günü sosyal medyaya yayılan görüntülere karşısında uluslararası kamuoyundan da tepkiler giderek artıyor. İnsan hakları örgütleri İran'a barışçıl protestolara müsaade edilmesi için çağrı yapmayı devam ettirirken İran anayasasına göre de bu hak mevcut olarak geçiyor.

İnternette yayılan görüntülerde, İran polisinin uçak düşürme olayını protesto eden halka ateş açtığını gösteriyor. 

İran İnsan Hakları Örgütü direktörü Hadi Ghami yaşananlara ilişkin, "Kısa süre içerisinde büyük ulusal travmaların yaşandığı dönemlerde toplumların güvenli şekilde yas tutması, protesto etmesi ve yetkililerden hesap sormasına müsaade edilmelidir. İranlılar anayasal haklarını kullanmak için hayatlarını riske atmak durumunda olmamalıdır" dedi.

'Görüntüler teyit edildi'

Söz konusu görüntülerin orjinalliği AP tarafından teyit edildi. Gazdan kaçan insanların 'Diktatöre ölüm' diye bağırdığı duyuluyor. Bir başka videoda ise bacağından vurularak yaralanmış olan bir kadının olay yerinden taşınarak götürüldüğü görülüyor.

Siyah üniformalı ve kasklı polis kuvvetlerinin Pazar günü pek çok meydanda bu tür önlemler aldığı rapor edilirken Devrim Muhafızları üyelerinin şehirde motorsikletler ve sivil kıyafetlerle devriye gezdiği aktarılıyor.