image

PeyamaKurd - Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son dönemdeki politikalarını değerlendiren bir analiz kaleme aldı. 

Analizde, Erdoğan'ın tüm eleştirilerine rağmen Batı'yla bağları koparmadan elini güçlendirmek istediği belirtildi.

“Erdoğan ömür boyu iktidarda kalmaya hazırlanıyor"

Manolis Kostidis'in imzasını taşıyan, "Recep Tayyip Erdoğan ömür boyu iktidarda kalmaya hazırlanıyor" başlıklı analizde, Erdoğan'ın seçim yasasında ve Anayasa'da değişikliklere giderek iktidarını güçlendirmeyi hedeflediği öne sürüldü. 

Erdoğan, 17 Kasım'da Almanya'ya yaptığı günübirlik ziyaretten dönüşte gazetecilere yaptığı açıklamada, "50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil" demişti.

Buna ek olarak Erdoğan'ın, cumhurbaşkanının görevini beşer yıllık iki dönemle sınırlandıran Anayasa maddesini değiştirmeyi hedeflediği de iddia edildi.

MHP’ye gerek duymadan iktidarını sağlamlaştırmak istiyor

Analizde, bu hamlelerle Erdoğan'ın Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) desteğine gerek duymadan iktidarını daha da sağlamlaştırmak istediği savunularak, "Erdoğan'ın amacı artık milliyetçilerin işbirliğine bel bağlamamak ve böylece kendisini karşı ağırlıklardan kurtarmak" denildi.

Ancak haberde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin söz konusu değişime pek sıcak bakmadığına da dikkat çekildi.

Bahçeli, geçen haftaki açıklamasında bu meseleyle ilgili AK Parti'yle ortak yol haritası oluşturulabileceğini ifade ederken, "Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1'dir" demişti.