image

PeyamaKurd - ABD basınına göre, eğer Hamas ilk saldırıda başarılı olsaydı İsrail'in iç bölgelerine kadar ilerleyecekti.

The Washington Post'un istihbarat uzmanlarına dayandırdığı haberine göre, Hamas’ın uzun süreli planına ilişkin bilgiler çıktı. Bazı birimlere görevler yazılı halde verildi.

İsrailli yetkililere ve istihbarat uzmanlarına dayandırılan "Hamas, 7 Ekim'deki saldırı sonrası İsrail'in büyük şehirleri ve askeri üslerini de kapsayan ikinci bir aşamayı da planladı” iddiası, Amerikan The Washington Post'ta yer aldı.

Habere göre, İsrail'de öldürülen Hamas üyelerinin üzerinde çok sayıda harita ve kendilerine yazılı olarak verilmiş görev listesi çıktı.

Hamas güçlerinin birkaç günlük yiyecek taşımaları da dikkat çekti. İstihbarat uzmanlarına göre bu veriler saldırının uzun sürecek şekilde planlandığının bir kanıtıydı.

Hamas başarılı olsaydı, iç bölgelere ileleyecekti

İddiaya göre Hamas üyeleri ilk saldırı dalgasının başarılı olması halinde İsrail'in iç bölgelerine ilerlemek için talimat almıştı. Bir Hamas birliğinde Batı Şeria'ya kadar devam etmeyi amaçladıklarını gösteren haritalar çıktı.

Saldırının hazırlığıysa bir yıldan uzun süredir devam ediyordu. Hem Gazze Şeridi'nin yeraltındaki tünellerinde hem de karada tatbikatlar düzenlendi.

Hamas’ın ılımlı politikası dikkati dağıtmış olabilir

Habere göre, Hamas saldırı öncesi İsrail'le ılımlı bir politika izledi. İslami Cihad, İsrail'e ait hedeflere roket fırlattığında dahi Hamas tepkisiz kaldı.

Bu tepkisizlik taktiği, İsrail içerisinde Hamas'ın "Savaş istemediğine" yönelik bir algı oluşturdu. Hatta Hamas, kimi zaman İslami Cihad'a ait istihbarat bilgilerini İsrail'le paylaştı.

İstihbarat uzmanlarına göre, Gazze Şeridi'ndeki saldırı hazırlığı bu nedenle dikkatlerden kaçtı.