image

PeyamaKurd - Beluçların önde gelen din adamlarından olan Mevlevi Abdulhamid, dünyanın gözlemciliğinde İran’da referanduma gidilmesi çağrısı yaptı.

Zahidan kentindeki cuma hutbesindeki vaazında son dönemde yaşanan olaylara değinen Abdulhamid, halkın büyük çoğunluğunun İran’dan hoştun olmadığını ifade ederek, “Bunun doğru olmadığını savunuyorsanız, gelin dünyanın gözlemciliğinde referandum yapılsın. Sonucu ne olursa olsun kabul edelim” diiye konuştu.

Mevlevi Abdulhamid, “50 günü aşkın süredir gösteri düzenleyen bu halka öldürme, tutuklama ve şiddetle geri adım attıramazsınız. Sadece son birkaç saat içinde İran genelinde öldürülen kişi kadar (bölgemizde) insanlarımız öldürüldü” dedi.

“Zorla cennete götüremezsiniz”

Kadınlara ilişkin zulme de değinen Beluç din adamı şöyle devam etti:

“Kadınlar neden başörtülerini yakıyor? Özünde başörtüsü İran ve İslam kültürünün bir parçasıdır. Bu kadınları kim kızdırdı? Bu kadınlar nasıl bir zulüm ve baskı gördü ki bu şekilde başörtülerini yakıyorlar? Halkı zorla cennete götürmek istiyorsunuz ama şunu bilin ki ne Şiiler ne de Sünniler zorla cennete gitmez. Halkın taleplerini yerine getirin. Başlıca yol budur.”