image

PeyamaKurd - Diyarbakır'da 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisini imzaladıkları için yargılanan Dicle Üniversitesi'nden 3 akademisyen hakkında bugün beraat kararı verildi.

'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisini imzaladıkları için 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerden Dicle Üniversitesi’nde görevli profesörler Murat Kızıl, Murat Biricik ve Fikret Uyar beraat etti. Bu kararla birlikte AYM'nin hak ihlali kararının ardından beraat eden akademisyen sayısı 4 oldu.

Bianet’e göre mahkeme ayrıntısını gerekçeli kararında açıklamak üzere kurduğu hükümde 'sanıkların üzerlerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını' ifade ederek beraatlerine karar verdi.

Akademisyenler duruşmalarında önceki beyanlarını tekrar ederek beraat talebinde bulundu. Duruşma savcısı, üç ayrı davada da aynı mütalaasını yineleyerek Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) barış için akademisyenler dosyalarında vermiş olduğu 'hak ihlali' kararını hatırlattı ve 'terör örgütü propagandası' suçunun yasal unsurlarının karşılanmadığını söyledi. Sanıkların beraatini istedi.