image

PeyamaKurd - Diyarbakır Barosu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in 7. videosunda, değindiği 90'ların faali meçhul cinayetleri nedeniyle, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar dilekçesi verdi.

Diyarbakır Barosu hazırladığı dosyada, Sedat Peker’in Youtube üzerinden yaptığı son konuşma kapsamında, 1990'lı yıllarda başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye'nin çeşitli kentlerinde yaşanan cinayetlere ilişkin şüphelilerin tespiti ile haklarında etkin soruşturmaların yürütülmesini talep etti.

Dilekçede, “Sedat PEKER isimli şahsın beyanları gözetilerek soruşturma başlatılması ve derdest faili meçhul soruşturma dosyalarında, konuşma içerikleri ve Mehmet AĞAR, Korkut EKEN başta olmak üzere ilgili şahısların şüpheli sıfatıyla beyanlarının alınması” ifadeleri yer aldı.

Dosyada ayrıca Kürt gazeteci yazar Musa Anter davası, 1992-1996 yılları arasında 22 kişinin yasadışı keyfi infaz edildiği Kızıltepe JİTEM davası ve 29 Ekim 1995 ile 08 Mart 1996 tarihli Dargeçit davasına yer verilerek gerçeklerin gün yüzüne çıkarılması talep edildi.

İhbar dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Ankara Jitem Davası, Jitem Ana Dava, Musa Anterin Öldürülmesi, Kulp Davası, Kızıltepe Jitem Davası ve Dargeçit Jitem dosyası ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı dilekçenin sonuç ve istek kısmında; Sedat Peker isimli şahsın beyanları gözetilerek soruşturma başlatılması,

Derdest faili meçhul soruşturma dosyalarında, konuşma içerikleri ve Mehmet Ağar, Korkut Eken başta olmak üzere ilgili şahısların şüpheli sıfatıyla beyanlarının alınması,

Takipsizlik kararı verilen faili meçhul soruşturma dosyalarının 5271 sayılı yasanın 172/2. Maddesi gereğince Sedat PEKER isimli şahsın bilgi ve görgüye dayalı beyanı gözetilerek, yeterli şüphenin mevcudiyeti ile yeniden soruşturmaların başlatılması,

Konuşma içeriği gözetilerek, ilgili Milli Güvenlik Kurulu kararının temini,

Soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülerek, ilgili şüphelilerinin cezalandırılması amacıyla ivedi bir şekilde yargısal faaliyetlerin yürütülmesi talep olunur."