image

PeyamaKurd - Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili Türkiye eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, dinlenmesi için mahkemeye başvuruda bulundu.

Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren imzalı dilekçede, baro başkanı Tahir Elçi öldürüldüğünde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi istendi.

Dönemin Başbakanı Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz hafta Diyarbakır’daki konuşmasında sarf ettiği “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” ifadelerine dikkat çekilen dilekçede, Davutoğlu’nun duruşmada bilgisine başvurulması talep edildi.

Diyarbakır Barosu'nun sunduğu dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerimizle gerçekleşen görüşmede de 'Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti' beyanını tekrarlamış ve söz konusu suikast ile birlikte zor ve karanlık bir sürece girildiğini beyan etmiştir. Baro başkanı olarak kendisine söz konusu dönemin Başbakanı olarak sorumluğu hatırlatılmış ve dosyaya yansımayan bilgilerin kamuoyuyla paylaşımı talep edilmiştir.

Kendisi söz konusu dönemde olduğu gibi hala devlet içinde 1990'lı yıllardaki atmosferi tekrar geri getirmek isteyen grupların olduğunu, cinayetin aydınlatılması için gerekli talimatları verdiğini, o sürecin zorluğunu ve yaşananları hatırlatarak bazı grupların engellemelerinden bahsederek hatta söz konusu oluşumların kendisine de yöneldiğini ve başbakanlıktan ayrıldığını belirtmiştir.

Bu suikastın aydınlatılması için kendi dönem süresine ilişkin sürece dair gerekli yardımı sunabileceğini ancak Başbakanlıktan ayrıldıktan sonraki süreç için bir şey diyemeyeceğini belirtmiştir.”