image

PeyamaKurd - Diyarbakır’da 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu Köyü'nde (Robozik: Kamuoyunda Roboski olarak biliniyor) Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı uçakların açtığı bombardıman sonucu öldürülen 34 köylü için bir anma etkinliği düzenlendi.

Anma etkinliğinde konuşan Maden Mühendisleri Odası Eşbaşkanı Doğan Hatun, “34 insanın 19’u çocuktu. Cenazeleri katır sırtında taşındı. Bombaladıklarında uçaklar vardı da, cenazeleri kaldırıldığında ambulans yok muydu? Neden olmadığını biz biliyoruz” dedi.

Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri tarafından düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Hayri Eroğlu şu ifadeleri kullandı:

“28 Aralık 2011 akşamı Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü sınırında gece yarısına doğru savaş uçakları ile sivil köylüler bombalandı ve 34 kişi yaşamını yitirdi. Bunlardan 19’u 18 yaşından küçük insanlardı. Kimisi okul harçlığını çıkarmak için sınırdan katırla bazı gıda malzemeleri taşıyordu. Bundan sınırda bulunan karakolun da haberi vardı. Buna rağmen savaş uçakları tarafından o köylüler sınırı geçerken bombalandı, 34 kişi katledildi.”

Eroğlu konuşmasının devamında “Bu coğrfayda ilk kez gerçekleştirilen bir olay değil. Daha önce de buna benzer 33 kurşun olayı var. Biz Roboski’yi unutmadık, unutturmayacağız. Buradan yöneticilere bu olayın üstünü örtmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Mağdurların yanında olacağız” ifadelerini kullandı.