image

PeyamaKurd - Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semtinde yer alan Sanat Sokağı ve çevre esnaflar, yüksek gelen elektrik faturalarını protesto etti.

Protesto amacı ile toplanan esnaflar, "Esnafa elektrik çarptı", "Soygun var, TEDAŞ zulmüne hayır" ve "Bir faturaya kaç soygun sığar" dövizleri ile "Elektrik soygununa, doğalgaz ve petrol zulmüne dur diyoruz. Geçinemiyoruz, gelen faturalar kira bedellerimizi geçmiş durumda" pankartı açtı.

Basın açıklamasına katılanlar elektriğe yapılan son zamlarla birlikte yüksek miktarlarda gelen elektrik faturalarına çözüm bulunmasını talep etti. Açıklamaların ardından bir esnaf, yüksek gelen elektrik faturasını yanında getirdiği elektrikli sobayı fırlatarak protesto etti. Esnaf faturalarını ödeyememekten dert yandı.

Protestolara katılan bir esnaf ise, "Böyle devam ederse önce işçiler işinden olacak sonrada iş yeri kapanır çünkü esnaflarımızın yükü gittikçe taşıyamayacağı bir hal alıyor. Yapılan zamları derhal geri alın ve özelleştirme ile özel şirketler eliyle yapılan elektrik dağıtım işini üstlenin. Elektrik dağıtım şirketleri devletleştirilmeden bu enerji sorununun ortadan kalmayacağı açıktır” dedi.