image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Temmuz ayında yaptığı Diyarbakır gezisinin ardından anket yaptırdığı iddia edildi.

Kulisten gelen bilgilere göre Erdoğan, AKP ve MHP'nin olası bir seçimini kazanmasının mümkün olmadığının farkında olarak, 2018’dan beri ziyaret etmediği Diyarbakır’a bir seyahat gerçekleştirdi.

Kulisten gelen bilgileri aktardığını belirten gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, "Erdoğan, Diyarbakır gezisi sonrasında anket yaptırıyor ve oy oranlarında kendisini umutlandıran bir sonuçla karşılaşıyor. 'Kürt açılımını biz istiyorduk ancak HDP/PKK bozdu' açıklamasının karşılık bulduğunu gören Erdoğan’ın anket sonuçlarından hareketle yeni bir açılım paketi hazırlattığı bilgilerim arasında” ifadesini kullandı.

Mollaveisoğlu yazısının devamında, "Erdoğan’ın bölgede görünmesi ile birlikte AKP oylarındaki yükseliş yeterli değil. AKP’den kopan seçmenin DEVA ve Gelecek partilerine kaydığı biliniyor... CHP’nin de özel bir ekiple bölgede kanaat önderlerine ulaşıp örgütü yenilemesinin olumlu etkileri görünüyor” dedi.

CHP heyetinin Kürdistan Bölgesi’ne gerçekleştirdiği ziyarete dikkat çeken Mollavesioğlu, hemen ardından CHP’nin “Kürt sorunu” açılımını gündeme getirerek muhatabın HDP olduğunu belirttiğini vurguladı.

‘Selahattin Demirtaş’ın “Çözüm adresi TBMM’dir, muhatap HDP’dir” açıklaması da Cumhur İttifakı’nın HDP üzerinden Millet İttifakı’nı çatlatma hamlesini boşa çıkardığını iddia eden Mollaveisoğlu, “Ben İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ‘Cumhurbaşkanlığı’na aday değilim’ açıklamasını da bu sürecin bir devamı gibi görüyorum... " değerlendirmesinde bulundu.