image

PeyamaKurd - ABD enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla 10 Türk Lirası’nı (TL) bulan dolar, haftaya yeni bir rekorla başladı.

Dolar, cuma günü 10 lira seviyesini aşarak 10.02'yle tarihi zirvesini görmesinin ardından, bugün haftaya 10.04 seviyesinden yeni rekorla başladı.

Euro ise 11,51 seviyesinden güne başlarken, cuma kapanışta 11.43 seviyesindeydi.

Bloomberg: En büyük değer kaybını Türk Lirası yaşadı!

Bloomberg'de yer alan habere göre, pandemi önlemlerinin kalkmasıyla artan talep ve yaşanan arz sıkıntılarının etkisiyle başta ABD’de olmak üzere enflasyonun yükselişe geçmesi ve büyük merkez bankalarının ekonomik teşviklerini geri çekmeye başlaması tüm gelişen ülke para birimlerini baskılarken, en büyük değer kaybını Türk lirası yaşadı.

Türk lirasının da dahil olduğu sekiz gelişen ülke para biriminde tamamen kısa dolar pozisyonları ile fonlanan uzun al ve tut carry trade pozisyonlarının kümülatif toplam getirisini hesaplayan EM-8 Carry Trade Endeksi son iki ayda yüzde 4’ten fazla değer kaybetti.

Bloomberg'deki haberde, Türk lirasının yıl başından bu yana bakıldığında yaklaşık yüzde 26 ile dolara karşı en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olduğu, ABD’de faiz artırımlarının konuşulmaya başlanmasıyla dolarla fonlanan gelişen ülke carry trade işlemlerinin cazibesi de azalacağı değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimlerini sürdüreceği beklentisi de Türk lirasının kaybında etkili oluyor. Bloomberg anketine göre perşembe günü toplanacak olan Para Politikası Kurulu’nun politika faizini 100 puan indirimle yüzde 15’e çekmesi bekleniyor. Türk lirasını baskılayan bir diğer faktör de kasım ve aralık aylarındaki yoğun dış borç geri ödeme takvimi.