image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump başkanlık koltuğuna oturduğundan bu yana ilk kez Afganistan’a gitti. Bagram Hava Üssü’nde ABD askerlerine Şükran Günü’nde hitap eden Trump Taliban’la müzakerelerin yeniden başladığını dile getirdi. “Askerleri eve getirme” vaadine gönderme yapan Trump, “O gün çok yakın” diye belirtti.

Suriye’den çekilme kararını savunan Trump, bölgedeki petrol tesislerinin korunması amacıyla yeterli sayıda asker bıraktığı konusunda da güvence verdi.

Trump seçim kampanyası kapsamında “askerleri eve getirme” vaadine de gönderme yaptı, “O gün çok yakın” diye konuştu.” 

Suriye’de terör örgütü IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’yi öldürdükten kısa bir süre sonra bölgede başka unsurlara odaklandıklarını belirten Trump, “Bölgeyi terk etmeye de başladık çünkü güvenli. Ancak tamamen terk etmedik. Petrolü koruma altına aldık. Mantıklı, değil mi? Uzun süredir ‘petrolü koruyun’ diyordum. Bunu söylemekten nefret ediyorum. Irak denilen yer için de bunu söylüyordum. Beni dinlemediler. Sivildim ve beni dinlemediler. Şimdi dinlemek zorundalar” sözlerini dile getirdi.

Petrolü koruduk, Kürtlere yardım edebiliriz’

Suriye’deki petrolü ‘koruma altına aldıklarını’ belirten Trump şöyle devam etti, “Kürtlere yardım edebiliriz. Ortaklarımıza yardım edebiliriz. Paralarını elde edecekleri yer orası olacak. Petrolü koruma altına aldık. Böylece gerektiğinde veya (IŞİD) ortaya çıktığında geri döneceğiz”