image

PeyamaKurd - DSG bünyesindeki Kürt savaşçılarla temas halinde olduklarını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü IŞİD ile mücadelede birlikte çalıştıklarını kaydetti.

ABD Yakın Doğu Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Vekili Joey Hood’un bir heyetin başkanlığında Kürt ‘ortaklarına’ IŞİD ile savaşta yanlarında durmaya devam edecekleri konusunda güvence vermek için Rojava'yı gizlice ziyaret ettiğine dair basında çok sayıda haber yer aldı.

"Kürtler arasında müzakerlerin yeniden başlatmada başarılı olamadık"

Bölge ile ilgili yayımlanan haberlerde, Hood’un başkanlığındaki ABD heyetinin Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Komutanı Mazlum Abdi ile görüştüğü ifade edildi.

ABD'li diplomatın, Suriyeli Kürtlerle görüşmesinde Washington’un desteğinin süreceği mesajını verdiği fakat son birkaç aydır Kürtler arasında dondurulan müzakereleri yeniden başlatmada başarılı olamadığı aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı bu haberlerin ardından “Hood’un üst düzey bir heyetin başında Suriye’yi gizlice ziyaret ettiği” iddiasını yalanladı.

ABD'li diplomat, DSG'lilerle video konferansla görüştü!

Bununla birlikte Bakanlık, DSG bünyesindeki Kürt savaşçılarla temas halinde olduklarını ve IŞİD ile mücadelede birlikte çalıştıklarını vurguladı. Bakanlık ayrıca Afganistan’da yaşananların Suriye’de yaşanmasının mümkün olmadığına dikkati çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ABD Yakın Doğu Asya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Müsteşar Vekili Joey Hood’un 29 Ağustos’ta DSG’deki ‘ortaklarla’ yüz yüze değil video konferans yöntemiyle görüştüğünü söyledi.

Kaynak, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “DSG, ABD’nin desteği olmadan, IŞİD teröristlerini söküp atamaz ya da örgütten on binlerce tutukluyu ve halen gözaltında tutulan ailelerini kontrol edemez. ABD güçleri, IŞİD'in daimi yenilgisini garanti etmek için Suriye’de bulunuyor.