image

PeyamaKurd - İran için savaşan Şii milislerin Rojava'da YPG kontrolündeki Qamışlo bölgesinde varlığını artırdığı iddia edildi.

Bölgeden aktarılan bilgilere göre, İran ve Lübnan Hizbullahına bağlı Şii milisler, YPG kontrolündeki Qamişlo'da bulunan rejim üssünde konuşlanıyor ve varlıklarını artırıyor.

Suriye'den haber aktarımı yapan Ayn el Furat haber sitesinin aktardığı bilgilere göre ise, Qamişlo'da bulunan rejim üssünde İranlı Şii milislerin kalabileceği ve askeri eğitimler yapabilecekleri yeni alanlar inşa ediliyor.

Ayrıca kentte, Esad rejimine bağlı olarak bulunan "Tartub Alayı"nın bu kapsamda genişletilme çalışmalarına günler öncesinden başlanıldığ kaydediliyor. 

"Dikkat çekmemek için Esad rejim güçleri ile aynı askeri üniformaları giyiyorlar"

Özellikle Deyrizor bölgesi kırsalında oldukça etkin olan İran destekli Şii milisler, Irak sınırındaki El Bukemal kasabasında etkin bir varlık gösteriyor.

Yerel kaynaklar Qamişlo kenti ve diğer bölgelerdeki İran destekli Şii milis grupların dikkat çekmemek için Beşar Esed rejimi güçleriyle aynı askeri üniformaları giydiğini ve aynı tip araçlar kullandığını aktarıyor.

YPG kontrolündeki Qamışlo'da ABD öncülüğündeki koalisyonun da aktif varlığı bulunuyor. Diğer yandan, kentteki rejim üssünde Rus askerlerinin de konuşlu olduğu biliniyor.